آرامگاه عطار نیشابوری یکی از جاذبه های عرفانی شهر مشهد می باشد که ما در اجرای برنامه های سفرمان به مشهد در داخل گشتهای درون شهر اقدام به اجرای آن میکنیم.

همچنین آرامگاه عطار نیشابوری از مکان هاییست که هروقت برای بازدید از این عالم و شاعد فقید به شهر نیشابور رفتید غیر ممکن تا در حوالی و باغ زیبای آن شاعر یا شاعرانی را نبینید .

ما در این محتوا اقدام به تولید مطالبی درباره خود ایشان و موقعیت و دلایل قرارگیری آرامگاه در شهر نیشابور و در پایان روش و ساعت بازدید از ایم آرمگاه عرفانی ، کرده ایم و در این باره با شما صحبت خواهیم کرد.

آرامگاه عطار نیشابوری | درباره او

آرامگاه عطار نیشابوری | درباره او

آرامگاه عطار نیشابوری با نام کامل فریدالدین ابوحامد محمد عطار نیشابوری مشهور به شیخ عطّار نیشابوری زاده ی ۵۴۰ در نیشابور  درگذشته ۶۱۸ هجری قمری در شادیاخ نیشابور یکی از شهر های استان خراسان و نزدیکی شهر مشهد بدنیا آمد.

اواز  عارفان و شاعران ایرانی بلندنام ادبیات فارسی درپایان سده ششم وآغاز سده هفتم است.او درسال ۵۴۰ هجری برابر با ۱۱۴۶میلادی در نیشابور شهر همسایه مشهد زاده شد ودر ۶۱۸ هجری به هنگام حمله مغول به قتل رسید.

دکتر شفیعی کدکنی در مقدمه‌ای که بر منطق‌الطیر نوشته است اشاره می‌کند که شخصیت عطار در «ابر ابهام» است و اطلاعات ما حتی درباره سنایی، که یک قرن قبل عطار می‌زیسته، بسیار بیشتر از اطلاعاتی است که از آرامگاه عطار نیشابوری و خود ایشان در دست داریم.

تنها می‌دانیم که او در نیمه دوم قرن شش وربع اول قرن هفتم می‌زیسته است،زادگاه او نیشابور ونام او، آنگونه که عطارگاهی در اشعارش به هم‌نامی خود باپیامبر اسلام اشاره می‌کند، محمد بوده است.

بااین که درنیشابوری بودن او هیچ شکی نیست  اما انتساب او به کدکن که از قرای قدیم نیشابور بوده در هاله‌ای از ابهام است واین انتساب احتمالاً از جانب حیدریان زاوه بوده است که به دنبال پشتوانه‌ای برای مکتب خود می‌گشته‌اند و می‌خواسته‌اند عطار را از پیروان قطب‌الدین حیدر نشان دهند.

شهر در معرض خرابی و ویرانی قرار گرفته بود. عطارِ خردسال شکنجه‌ها، تجاوزها، خرابی‌ها، مرگ و درد و وحشت را اطراف خود می‌دید؛ وهمین عامل بعدها موجب مرگ‌اندیشی و درداندیشی بسیار در شاعری شد که امروز بنام آرامگاه عطار نیشابوری معروف شد.

آرامگاه عطار نیشابوری | سبک زندگی

آرامگاه عطار نیشابوری | سبک زندگی

کودکی عطار ( آرامگاه عطار نیشابوری ) با طغیان غزها همراه شد؛ زمان فاجعه ی غز، عطار ۶ یا ۷ سال بیشتر نداشت.این فاجعه چنان عظیم و موحش بود که نمی‌توانست در ذهن کودک خردسال تأثیر دردانگیز خود را نگذارد.

چند سال بعد، پس از فروکش فتنه غز، عطار در مکتب مشغول آموختن شد. در ایام مکتب، حکایاتی از زندگی بزرگانی چون عباسه طوسی، مظفر عبادی، رکن‌الدین اکاف و محمد بن یحیی، او را به خود جذب می‌کرد.

درحالی که بسیاری از پژوهشگران بر این عقیده‌اند که عطار مرید شخص خاصی نبوده است برخی نیز بر خلاف این معتقدند؛ برای مثال در کتاب مجمع الفصاء تألیف رضاقلی خان هدایت آمده است.

درباره به پشت پا زدن عطّار به اموال دنیوی و راه زهد، گوشه‌گیری و تقوا را پیش گرفتن وی داستان‌های زیادی گفته شده‌است. مشهورترین این داستان‌ها، داستانی است که جامی نقل می‌کند.

عطار در محل کسب خود مشغول به کار بود که درویشی از آنجا گذر کرد. درویش درخواست خود را با عطار در میان گذاشت، اما عطار همچنان به کار خود می‌پرداخت و درویش را نادیده گرفت.

دل درویش از این رویداد چرکین شد و به عطار گفت: تو که تا این حد به زندگی دنیوی وابسته‌ای، چگونه می‌خواهی روزی جان بدهی؟ عطار به درویش گفت: مگر تو چگونه جان خواهی داد؟ درویش در همان حال کاسه چوبین خود را زیر سر نهاد و جان به جان آفرین تسلیم کرد.

این رویداد اثری ژرف بر او نهاد که عطار دگرگون شد، کار خود را رها کرد و راه حق را پیش گرفت؛ که البته این روایت، به هیچ وجه پذیرفتنی نیست زیرا که زهد عطار از همان ابتدای کودکی نمایان بوده است.درباره آرامگاه عطار نیشابوری در پاراگراف بعدی توضیحاتی ارائه شده است.

آرامگاه عطار نیشابوری | موقعیت

آرامگاه عطار نیشابوری | موقعیت

مرگ عطار در سال ۶۱۸ هجری قمری به هنگام حمله مغول بود؛ وی در نزدیکی دروازه شهر به دست سربازان مغول کشته شد. علاوه بر این تمام آثار وی سوزانده شد و آثاری که از وی در دست است تنها آثاری است که قبل از حملهٔ مغول، به سایر شهرها برده شده بودند

آرامگاه عطار نیشابوری بنایی است تاریخی که در دوره تیموری توسط امیر علی شیر نوایی بر روی قبر عطار نیشابوری ساخته شد. در دوره های پهلوی دوم مرمت کامل و دهه ۷۰ نیز مرمت مختصر شد.

آرامگاه وی در خیابان عرفان واقع در نیشابور کنونی هر ساله پذیرای علاقمندان به ادب و فرهنگ ایرانی است. آرامگاه عطار از بناهای دوره امیر علیشیر نوایی است و در سده نهم هجری ساخته شده است.

بنای کنونی آرامگاه دارای هشت ضلع و گنبدی کاشی کاری شده و چهار در ورودی است. در نمای بیرونی آن چهار غرفه کاشی کاری شده تعبیه شده است و در وسط بقعه، قبر عطار و یک ستون هشت ترکی به ارتفاع ۳ متر وجود دارد. عطار چنانکه از نامش پیدا است.

باغی که همکنون آرامگاه عطار نیشابوری در آن قرار دارد دارای مشاهیر و عارفانی است که دنیا کمتر بخود خواهد دید . وجود آرامگاه عمر خیام در کنار این مقبره نمادی از تعلق خاطر مردم نیشابور می باشد .

ورودی باغ با بدون هزینه می باشد و ساعت بازدید تا ساعت ۱۹:۳۰ از آؤمگاه این شاعر وو عارف ایرانی می باشد . کافیست به درون باغ بروید و به معماری و گوشه ای از اشعار ایشان که بروی در و دیوار هست دقت کنید.

پی نوشت ایرونا در انتهای این محتوا

پی نوشت ایرونا در انتهای این محتوا

آرامگاه عطار نیشابوری همانطور که در بالا به آن اشاره شد از جمله اماکنیست که از سالهای دور تا به امروز مورد توجه تمامی آحاد جامعه و سفر دوستان و زائرانی که برای زیارت به این شهر آمده اند می باشد.

از اطرفی خلی از همسفران ایرونا با استفاده اجرای تور مشهد ترکیبی ، زمینی و یا هوایی برای زیارت به حرم حضرت رضا از راه های دور و نزدیک به این شهر مشرف میشوند و در این بین درخواست استفاده از گشت های داخلی را دارند.

شاید در نگاه اول استفاده گشت های داخل شهر مشهد از دیدگاه مسافران انتخاب خوبی باشد اما باید بدانید که ما با ارائه گشت های درون شهر بصورت همه آماده ارائه خدماتی درخور نیاز شما هستیم .

زیباترین دیدنی های نیشابور

یکی از همین برنامه های گشت شهری آرامگاه عطار نیشابوری می باشد که بعنوان تورای یکروزه و بازدید از شهر شادیاخ یا نیشابور با تکمیل ظرفیت در حال اجراست و در بیشتر مواقع با ظرفیت تکمیل شده اجرا می شود.

با توجه با توضیحات ارائه شده دراینباره از شما همسفران تور مشهد تقاضا داریم با استفاده از گشت های داخلی به همراه پذیرایی میان وعده و بیمه تورهاس داخل شهری و همچنین لیدر مجرب این فرصت را از دست دهید.

همچمنین درصورتی که تمایل به سفر شخصی به این منطقه در استان خراسان رضوی را دارید کافیست بازهم با ما تماس بگیرید تا ما با مشاوره بهتر اعم از ساعت سفر و سایر دیدنی های نیشابور راهنماییتان کنیم.

در پایان از شما همسفران محترم تقاضا داریم تا با ارائه دیدگاه برای محتوای آرامگاه عطار نیشابوری همانند سایر محتواهای این وبسایت نظیر گرانترین تور مشهد ما را در ارائه محتوایی بهتر یاری نمایید.