منطقه ییلاقی شاندیز مشهد یکی از جاذبه های طبیعی و بکر در شهر مشهد می باشد که مادر ایرونا به اختصاص جهت ارائه گشت های داخلی بروی بستر تورهای مشهد خود طراحی کرده و همه روزه بعنوان گشت نیمروزی اجرا میکنیم.

از دیگر مناطق زیبای شهر مشهد می توان به شهرستان شاندیز اشاره کرد . مشهد همیشه خارج از جلوه مذهبی از جاذبه های گردشگری و ییلاقی زیبایی برخوردار است که چشم هر توریست و زائر تور مشهد را بخود اختصاص می دهد .

همسفران تور مشهد میتوانند بعد از یک زیارت ناب و بکر در گشت هایی موجود در تورهای مشهد ما به منطقه ییلاقی شاندیز سفر کنند و زیبایی ها و دیدنی های موجود در شهر زیبای شاندیز بهره ببرند .

از شما همسفر تور مشهد شرکت ایرونا که ما را بعنوان مجری اجرای تور مشهد هوایی ، زمینی و ترکیبی خود انتخاب کرده اید ضمن تشکر و سپاس دعوت میکنیم تا با مطالعه این مقاله قبل از سفر برنامه تور مشهد خود را با زیارت و دیدنی های شهر مشهد سرشار از هیجان کنید .

منطقه ییلاقی شاندیز | درباره شاندیز

منطقه ییلاقی شاندیز | درباره شاندیز

منطقه ییلاقی شاندیز در ۳۸ کیلومتری غرب مشهد واقع شده است. رودخانه‌ها و دره‌های گوناگون شاندیز و اقلیم متنوع و چشم‌انداز طبیعی آن منظره دلنشین را برای گردشگران طبیعت پدید آورده است.

منطقه خراسان، امروزه محور گردشگری شاندیز را علاوه بر روستای ویرانی که جنبه تاریخی دارد و دارای مزار و رباطی کهن است، روستاهای سرآسیاب، ارچنگ، خادر، شاندیز، ابرده پایین، ابرده بالا، و زشک تشکیل می‌دهند.

در شمال شرقی ایران و در نواحی ییلاقی استان خراسان رضوی شهرستان با ظرفیت جمعیتی حدود ۷۰۰۰ هزار نفر بنام منطقه ییلاقی شاندیز بصورت چشم اندازی بکر و منحصر بفرد وجود دارد.

از ویژگی‌های منحصربه‌فرد شاندیز، دره‌های مصفا و پرآبی است که به همراه درختان سر به فلک کشیده، گلهای وحشی، آب و هوای معتدل شاندیز و رودخانه‌های روانی که از دامنه‌های شمالی کوههای بینالود سرچشمه می‌گیرند مناظر زیبایی را آفریده‌اند.

گردشگران بسیاری از اقصی نقاط ایران و گاهی اوقات بصورت گردشگر در تمام فصول سال به این ناحیه می‌کشانند که رودهای مغان، مج، مایان، دهبار، جاغرق، کنگ و زشک از جمله این رودها می‌باشند.

این شهر در ۱۲ کیلومتری شمال غربی مشهد قرار دارد. شاندیز طبق مصوبه دولت و هیئت وزیران در سال ۱۳۸۴ به عنوان اولویت اول و تنها منطقه نمونه بین‌المللی گردشگری ایران شناخته شده‌است.

ابتدای ورودی منطقه ییلاقی شاندیز فروشگاه‌هایی وجود دارد که صنایع دستی از جمله پوستین، گلیم، ظروف سنگی هرکاره و… را عرضه می‌کنند. ورود به این محور از انتهای بلوار وکیل آباد و از سمت راست دوراهی شاندیز و طرقبه امکان‌پذیر است.

شهرزیبا سردسیر و ییلاقی شاندیز از سطح دریا ۱۴۰۰ متر ارتفاع دارد و این شهر از شمال به میان ولایت و از جنوب به شهرستان نیشابور و از مشرق با طرقبه واز منطقه با گلمکان و چناران

مجاور می‌باشد.

منطقه ییلاقی شاندیز | موقعیت

منطقه ییلاقی شاندیز | موقعیت

منطقه ییلاقی شاندیز دارای وسعتی حدود ۳۷٬۸۲۵ کیلومتر مربع است.به علت قرارگرفتن در دامنه‌های شمالی سلسله ارتفاعات بینالود و برخورداری از آب و هوای معتدل آب فراوان و باغهای وسیع و مناظر طبیعی دیدنی برخوردار است.

همچنین به عنوان یکی از کانونهای عمده مسافران و گردشگران از شهر مشهد و سراسر ایران است. این شهر دارای پوشش گیاهی انبوه و متراکمی از درختان و فضای سبز مناسبی می‌باشد.

سراسر جنوب این شهر ارتفاعات بینالود خراسان واقع که قله شیرباد در زشک شاندیز نیز مرتفع‌ترین نقطه استان به شمار می‌رود.طبق مصوبه دولت در مهر سال ۸۶ منطقه ییلاقی شاندیز و طرقبه از بخش به شهرستان طرقبه شاندیز ارتقاء یافتند.

آب وهوای شهر شاندیز معتدل می‌باشد و با توجه به طبیعت سرسبز، پوشش گیاهی، درختان انبوه و متراکم، رودخانه، ارتفاعات جنوبی و غربی شهر، در تابستان‌ها آب و هوایی خنک و زمستانهایی بسیار سرد دارد.

همچنین میانگین دمای سالانه آن نیز ۲۵ درجه می‌باشد.با توجه به شواهد این منطقه قبل از ورود دین اسلام نیز مسکونی بوده و با توجه به این که راه قدیم مشهد به نیشابور از این منطقه می‌گذشته دارای رونق فراوانی بوده‌است.

به توپ بستن قلعه تاریخی شاهاندژ (شاندیز) توسط حسام‌السلطنه حاکم خراسان در عهد قاجاریه یکی از مهمترین حوادث تاریخی این شهرستان است که در کتاب روضه‌الصفای ناصری بدان اشاره شده‌است.

دلیل این اتفاق را بمیتوان در همان کتاب براحتی بررسی کرد اما خلاصه آن در نهایت به این شکل است که به علت نافرمانی مردم شاندیز (شاهاندژ) از حکومت ظالم مرکزی صورت گرفته‌است.

مردم منطقه ییلاقی شاندیز به فرماندهی سرداریوزباشی حسن خان شاهاندژی (شاندیزی) مقاومت جانانه درمقابل سپاه قاجار ازخود نشان می‌دهند وبعداز مقاومت چندروزه، قلعه تاریخی شاهاندژ به توپ بسته شده واموال اهالی شهر به غارت رفته وسردارحسن خان شاندیزی نیز درراه دفاع ازمردم وشهر کشته می‌شود.

سوغات و تولید در منطقه شاندیز

سوغات و تولید در منطقه شاندیز

مهمترین محصول تولیدی باغی در این شهر گیلاس است. سوغات مهم این شهر، صنایع دستی و به ویژه پوستین‌دوزی است. پوست و محصولات پوستی سوغات معروف و ناب این شهر است و کلیه محصولات پوستی مانند کت و کلاه و … از شهر شاندیز به دیگر شهرهای ایران ارسال می‌گردد.

 غذای معروف شاندیز، شیشلیک شاندیز است که از شش تکه گوشت گوسفند با روش پخت مخصوص تهیه می‌شود و شهرت جهانی داشته و در بسیاری نقاط ایران و جهان رستورانهایی با نام این شهر زیبا وجود دارد که به عرضه غذای لذیذ شیشلیک شاندیز می‌پردازند.

اگر روزی به تور مشهد به منطقه ییلاقی شاندیز رفتید به یاد داشته باشید که هر جای ایران صحبت از شیشلیک را به میان بیاورید به مانند یک لوگوی خواسته یا ناخواسته منطقه ییلاقی شیشلیک را بعنوان سند اعلام میکنند .

حال چه بسا که به این محل بروید از این غذای لذیذ و خوشمزه بهره نبرید . به همین دلیل ما در ایرونا برای اینکه در هزینه صرفه جویی کرده باشیم با بهترین رستوران های شاندیز تفاهم نامه ای داریم که در گشت های شهر از آن استفاده میکنیم.

وقتی وارد منطقه ییلاقی شاندیز که میشوید از همان ابتدا بوی غذا و رستورانهایی که واژه شیشلیک را بزرگ بر سر در کسب و کار خود زده اند مواجه میشوید کمی جلوتر وارد شهر و بعد از کمی سیر به مناطق بکر و زیبای طبیعی میرسید .

اینجا همان منطقه دوست داشتنی و زیباییست که صحبت کردیم.لطفا بعد از رفتن به شاندیز نظرتان را در انتهای این محتوا به مانند محتوای کلات نادری مشهد درج کنید و تجربه خود را در هر زمینه ای از سفر با ما درمیان بگذارید .