آرامگاه نادرشاه یکی از تنها نمادی است از اصالت و بزرگی تمدن کشور ایران و همچنین استان خراسان و شهر مشهد بحساب می آید که در سطح شهر قرار گرفته است .

این مکان دیدنی در شهر مشهدمقدس که نظر خیلی از همسفران و زائران در اجرای تور مشهد زمینی ، هوایی و یا ترکیبی را به خود جلب میکند قرار دارد وکمتر مسافر تور مشهد می باشد که از موزه و آرامگاه نادرشاه افشار بازدید بعمل نیاورد .

آرامگاه نادرشاه | در دوران پهلوی

باغ موزه نادری

درسال ۱۲۹۴ سردار بزرگی بنام تیمورتاش که درآن دوران نماینده قوچان بود طرح بازسازی آرامگاه نادرشاه افشار را مجلس دارد .

درآن دوران که کشور از نظر مالی در وضعیت بسیار بدی قرار داشت با طرح پیشنهادی موافقت جدی صورت نگرفت و اما سلیمان میراز اسکندری از طرح چنین دفاع کرد .

همانطور که مستحضر هستند نادر شاه در دوره خاصی از تاریخ این سرزمین رااز شرمشکلات بزرگی رها کرده و بازسازی آرامگاه نادرشاه تنها کار کوچکی است که میتوان انجام داد .

بالاخره و پس از کش و قوس های فراوان درسال۱۲۹۶ قوام السلطنه والی خراسان ساخت آرامگاه نادرشاه رادریکی ازمقابر نادری ویران شده داد .

با ساخت آرامگاه نادرشاه به دستور استخواه های نادرشاه افشار از تهران به مقبره مذبور انتقال یافت .

با توجه به گذر زمان در سال ۱۳۳۵ به دستور در دوران پهلوی دوم اعلام و درسال ۱۳۳۶ شروع به فعالیت و در همان ساختمان قدیمی شروع به احداث شد .

آرامگاه نادرشاه بنایی است که درمجموعه باغ موزه نادری درشهر مشهد و به یادبود نادرشاه افشار درسال ۱۳۴۲ خورشیدی توسط هوشنگ سیحون طراحی وساخته شده ‌است.

ساختمان آرامگاه نادر شاه از قسمت مرکزی که محل تدفین نادرشاه میباشد ودو تالار موزه تشکیل شده است .

یکی از آنها موزه اسلحه دوره‌های مختلف تاریخ ایران و دیگری موزه اسلحه و آثار مربوط به دوران نادرشاه را نمایش میدهد .

آرامگاه کنونی نادرشاه واقع درضلع شمال غربی چهارراه شهدا که پس از آرامگاه امام رضا، مهم‌ترین مکان گردشگری داخل شهر مشهد تلقی می‌شود.

این بنا درباغی به مساحت ۱۴۴۰۰ متر شامل سکویی دوازده پله‌ای،محل گور،پوششی خیمه مانند بروی قبر، سکویی مرتفع درمجاور قبر تعبیه شده است .

همچنین مجسمه در آرامگاه نادرشاه سوار براسب وسه تن دیگردر پی او،یک غرفه فروش کتاب و دوتالار برای موزه ‌است.

بررسی آرامگاه نادرشاه افشار

بررسی آرامگاه نادرشاه افشار

مجسمه در آرامگاه نادرشاه سوار بر اسب به همراه تنی چند از سربازانش بر فراز یک حجم سنگی مرتفع توسط مجسمه ساز فقید ابوالحسن صدیقی ساخته شده است.

مصالح مقبره غالباً از سنگهای خشن و سخت گرانیت کوهسنگی مشهد است. بعضی از قطعات سنگ بسیار بزرگ انتخاب شده تا تداعی کننده مقبره دوم ساخته خود نادرشاه باشد.

پوشش آرامگاه کاملاً به مانند چادر عشایری است، که نادر در آن زاده و هم کشته شده‌است و دیوارهای داخلی نیز از سنگهای مرمر اُخرایی انتخاب شده تا قتل نادرشاه را بهتر تداعی کند.

موزه نادری در قسمت اصلی بنای یادبود آرامگاه افشار در ۲ تالار به معرفی آثار تاریخی این دوره قرار دارد که به شرح ذیل می باشد .

تالار شماره یک آرامگاه نادرشاه که به‌نمایش اشیاء مختلفی به‌منظور معرفی آثار تاریخی دوره افشار و سبک و سلیقه آن زمان اشاره دارد پرداخته است.

این آثار شامل انواع سلاح‌ها، البسه و پوشاک رزمی نظامیان دوره افشار، تابلوهای نقاشی از نادر و صحنه‌های جنگ مانند تابلویی از جنگ کرنال، می باشد .

همچنین وسایل سوارکاری مانند زین و برگ اسب از دوره افشار تا قاجار، چند نسخه خطی نفیس از جمله تاریخ جهانگشای نادریاست .

البته دو شمشیر هم وجود دارد که متعلق به نادراختصاص دارد که روی یکی کلمه «السلطان نادر» حک شده است.

روی دیگری که در دشت مغان به سال ۱۱۴۸ هجری در روز تاجگذاری نادر از طرف ملت ایران به وی هدیه شده یک بیت شعر طلاکوب شده‌است .

تالار شماره دو هم در حال حاضر به نمایش برخی تصاویر و نیز پاره ای اطلاعات تاریخی در ارتباط با زندگی نادرشاه افشار و همچنین کلنل محمدتقی خان پسیان اختصاص یافته است.

همچنین در گوشه شمالی آرامگاه نادرشاه، آرامگاه محمد تقی خان پسیان سردار پرآوازه خراسان قرار دارد.

جزئیات سفر به باغ موزه نادری

جزئیات سفر به باغ موزه نادری

اگر شما از همسفران اجرای تور مشهد هوایی ایروناسیر هستید و به هر شکلی به شهر مشهد مشرف شده اید و تمایل به بازدید از آؤامگاه نادرشاه را دارید ؛

ضمن حمایت از برنامه شما درجهت بازدید از این مکان دیدنی و تاریخی پیشنهاد میکنیم تا با استفاده از گشت های شهری اقدام به رزرو و ثبت نام نمایید .

دراین گشت ها ضمن بازدید از سایر اماکن دیدنی شهر مشهد می توانید بدون پرداخت ورودیه و با استفاده از گشت داخلی همراه بالیدر تجربه خوبی را رقم بزنید .

اما اگر تمایل دارید که خودتان به آرامگاه نادرشاه افشار بروید بسیار راحت می توانید را رساندن خودتان به چهارراه نادری به راحتی به باغ نادری بروید .

استفاده از خودروهای دربستی و وسایل نقلیه عمومی از قبیل تاکسی و حتی اتوبوسهای داخل شهری کار را برایتان راحتتر از هیشه خواهد کرد .

در نظر داشته باشید که بعد از حرم امام رضا یکی از پرترددترین امکان بازدیدی شهر مشهد آرامگاه نارشاه افشار می باشد که حتما به گوشتان خورده است .

مبلغ بلیت آرامگاه در تمام ایام سال معادل ۶ هزار تومان و ساعت بازدید نیمه اول ۷:۳۰ الی ۲۰ و نیمه دوم سال ۷:۳۰ الی ۱۷:۰۰ می باشد .

پیشنهاد ایرونا به شما همسفران محترم جهت بازدیداز آرامگاه نادرشاه در آخر هفته ها می باشد و در اواسط هفته خلوت تر است .

همچنین از شما همسفران محترم دعوت میکنیم تا با مطالعه آخرین محتوای ما ( مشهد شلوغترین مقصد هدف ) دیدگاه خودتان را برای ما ارسال کنید .