بوستان وکیل آباد مشهد یکی از بوستان های قدیمی که در امتداد آن به چند مجموعه تفریحی و گردشگری متصل است به جذابیت هایی در  مشهد معروف است که در ادامه ازآن خواهیم گفت .

سفر به مشهد غالبا” در زمینه زیارتی صورت گرفته و همیشه به دلیل وجود حرم امام رضا (ع) این شهر مملو از مسافران زیادیست و همیشه گویی در حالت پیک قرار دارد .

نکته قابل تامل حضور همه جانبه از تمامی اقشار جامعه در این شهر می باشد و در کمتر از این اتفاقات شاهد حضور گردشگرانی که از کشورهای دور و نزدیک به این شهر آمده اند به چشم میخورد .

بوستان وکیل آباد مشهد | مقدمه جامع

بوستان وکیل آباد مشهد | مقدمه جامع

شاید برای شما غالبا پیش آمده باشد که به سفری بروید و نیاز به فضای باز و ترجیحا محیطی سرسبز انگیزه شما را در آن سفر دو چندان کند و شهر مشهد مقصد سفر شماست .

بارها شنیده اید که ما در سفر خسته شده ایم و این کم کم به یک اصل در مسافرت بدل شده چرا که وقتی به سفر میرویم باید از خستگی ما کم شود اما برعکس عمل می کند و خسته تر می شوید .

مشهد مقدس یکی ازین شهر هاست که به جهت زیارتی بودن آن زائران زیادی به این شهر بصورت آزاد یا در غالب تور مشهد بصورت زمینی ، هوایی ، و ترکیبی وارد شهر مشهد می شوند .

با توجه به ازدحام همیشگی شهر مشهد خستگی زیادی را برای زائران،همراهان و همسفران از جمله  همسفران تور مشهد بوجود می آورد که نیاز شما را به منطقه ای آرام و سبز بیشتر و بیشتر میکند .

بوستان وکیل آباد مشهد | درباره پارک

یکی ازاماکن دیدنی و تفریگاه با فضای سبز بصورت چند منظوره در مشهد مقدس پارک ییلاقی و زیبای است که در مرکز شهر  به نام بوستان وکیل آباد مشهد می باشد.

 بوستان وکیل آباد مشهد از زمان وقف آن توسط حسین ملک مالک این باغ درسال چهل وهشت بوده وهست واز تفریحگاه های چندمنظوره ومهم درشهر مشهد به شمار می رود.

این پارک خوش آب و هوا و خوش منظره دارای رودخانه های  فصلی بوده و آب درختان آن توسط قنات وکیل آباد تامین می شود که سرچشمه این قنات بند گلستان است.

مساحت پارک وکیل آباد مشهد که در قدیم به باغ وکیل نیز مشهور بوده است، بیش از ۷۰ هکتار می باشد و جزء ییلاقات عمومی شهر مشهد محسوب می شود که در فاصله ۸ کیلومتری شمال غرب مشهد واقع شده است.

بوستان وکیل آباد مشهد | موقعیت و شرایط

بوستان وکیل آباد مشهد | موقعیت و شرایط

بوستان وکیل آباد مشهد با واقع شدن مجاور ییلاق خوش آب و هوا و معروف طرقبه و با امکاناتی که سالهای اخیر به آن اضافه شده است از جمله امکانات موجود در این بوستان میتوان :

بوفه و رستوران، تاسسیات بهداشتی و وسایل بازی و نوسازی استخرها و کف سازی پارک با مصالح طبیعی از تفریحگاه های شلوغ و پر طرفدار مشهد به شمار می رود.

شهربازی کوهستان پارک شادی مشهد و باغ وحش مشهد هم در نزدیکی این پارک واقع شده اند. پروژهای دیگری نیز در این پارک در دست اقدام وجود دارد.

برای رسیدن به بوستان وکیل آباد مشهد می توانید از چند راه بصورت خیلی راحت به این نقطه از شهر برسید میتوانید از تاکسیهای خطی،اتوبوس و قطارشهری مشهد استفاده کنید.

پارک وکیل آباد مشهد نزدیکترین ییلاق عمومی مشهد و دارای یک باغ طبیعی و پر از درختان نار و کاج و درختان کهنسال است .قبل از آنکه پل مهندس پرتوی روی رودخانه ایجاد گردد.

جاده ارتباطی مشهد به سمت طرقبه و شاندیز از کنار این منطقه عبور می کرد که جاده ای باریک و درختانی تنومند و سر به فلک کشیده دارد. کنار بوستان وکیل آباد مشهد ، باغ وحش وکیل آباد قرار دارد که دارای حیوانات گوشتخوار، علف خوار، آبزی، خزنده و پرندگان مختلف است.

کوهستان پارک شادی در دامنه تپه‌های شمال و غرب باغ وکیل آباد واقع شده و حدود ۱۸ هکتار وسعت دارد . این پارک دارای امکانات بازی کودکان و بزرگسالان می باشد .

 تفریحی ، شهربازی ، اورژانس ، بانک ، فوریت‌های پلیسی ، غرفه‌های فروش مواد خوراکی و پارکینگ می‌باشد. در آبان ماه سال ۱۳۹۲ با مصالح طبیعی، بوستان وکیل آباد مشهد بازسازی شد.

بوستان وکیل آباد مشهد | زمین شناسی تا منابع طبیعی

زمین شناسی تا منابع طبیعی پارک

در مطالعات اولیه مشخص شد سنگ بستر بوستان وکیل آباد مشهد از سنگ خارا یا گرانیت ساخته شده است و ضمن زیبایی، استحکام و مقاومت بالایی دارد.

در کف سازی، پله‌ ها و نماکاری‌ های پارک از همین سنگ استفاده شد. یک چشمه قدیمی و فعال با سه دهانه در پارک وجود داشت که بازسازی و ترمیم گردید و از برداشت غیر قانونی آب از آن جلوگیری شد.

ایمن سازی بستر قدیمی پارک، ساخت آبنما، بازسازی استخر ها، بدنه سازی و دیوار حایل، احداث پل، کف سازی و پیاده رو سازی، پله ‌های متعدد، ساخت ۶۰ سرویس بهداشتی، پارکینگ، گلخانه و باغ گیاه شناسی تنها بخشی از فعالیت هایی است که در سال‌های قبل در پارک جنگلی وکیل آباد انجام شده است.

همچنین ساخت مجموعه ورزشی بانوان، سالن پذیرایی، فرهنگسرا، قطار برقی تفریحی، طرح جمع آوری فاضلاب و ایجاد سکو‌های اسکان، فازهای بعدی این پروژه است.

شهرداری در نظر دارد برای رفاه حال مردم در پارک جنگلی وکیل آباد اجرا کند. این پارک با اتمام طرح‌های دردست اجرای شهرداری ، درآینده بیش از پیش توسعه خواهد یافت.

علاوه بر شهروندان مشهدی بیشتر زائرین حرم امام رضا (ع) از این منطقه دیدن می کنند و ساعات و ایامی را در آنجا اطراق می‌نمایند.

ما در ایرونا برای معرفی بوستان وکیل آباد مشهد به این مکان زیبا و چند منظوره سر زده ایم و ازین رو پیشنهاد بازدید ازین مکان دیدنی را به شما می دهیم .

همسفران محترم با استفاده از اجرای تور مشهد زمینی ، اجرای تور مشهد هوایی و اجرای تور مشهد ترکیبی و خرید گشت های داخل شهر ازین بوستان بازدید نمایند .

در پایان برای مطالعه و ارسال دیدگاه در پایان این محتوا و همچنین آخرین محتوای تولید شده مشهد شهری برای شروع ، مار ار یاری نمایید .