روستای رودمعجن نمادی از زیبایی در دل دره ایست که خیال سفر کردن شما را به عمق طبیعتی بکر در شهرستان محصور و غیر قابل باور می برد .

برای بازدید ازین منطقه زیبای گردشگری و توریستی تا پایان این محتوا با ما در ایرونا همراه باشید تا بتوانیم یکی دیگر از جاذبه های ایران را به شما معرفی کنیم.

روستای رودمعجن | موقعیت روستا

روستای رودمعجن | موقعیت روستا

رودمَعجَن یا همان روستای رودمعجن در شمال‌غرب شهرستان تربت حیدریه در استان خراسان رضوی (به مرکزیت مشهد) ایران است.

روستای رودمعجن در ۴۸کیلومتری شمال‌غرب شهر تربت حیدریه و در بخش بایگ قرار دارد. از تربت حیدریه تا بایگ حدود ۲۰ کیلومتر راه است.

از بایگ هم حدود ۲۸ کیلومتراست. جاده‌ای کوهستانی و پیچ در پیچ را باید پیمود تا به روستا رسید.این روستا یک منطقه کوهستانی با رودخانه ای پرآب و آبشار بلند و کوههای مرتفع از مناطق مناسب گردشگری است.

و طبق آخرین سرشماری نفوس و مسکن در این روستا در سال ۱۳۸۵ جمعیت رودمعجن ۹۹۵ نفر بوده و گزارش شده است.

روستا در میان دره‌ای عمیق با کوههای بلند واقع شده و بر دو طرف رودخانه‌ی دائمی واقع شده است. بخش عمده‌ی ده در کناره‌ی غربی رود و بخش کمتر در بخش شرقی آن قرار دارد.

در شمال روستا سه رشته کوه بلند هست که زمینهای کشاورزی و حاصلخیز در دو دشت پشت این رشته کوهها از غرب به شرق امتداد یافته است.

در پشت آخرین رشته کوه روستای کدکن در جلگه‌ی زاوه و دشت نشابور قراردارد که رودخانه از میان تنگلهای بلند به سمت جنوب حرکت می‌کند.

زمینهای روستای علی آباد و ازغند و زمین‌های خالصه‌ی دشت محولات از طریق همین رودخانه تغذیه و سیراب میگردند .

روستاهای همسایه‌ی روستای رودمعجن عبارتند از شمال کدکن و گل‌بوی، از شرق رزگ و بایگ، از جنوب شرق فدیهه و قلعه جوق، از غرب حصار و نامق، از جنوب ازغند و علی آباد و سلطان آباد می باشد.

روستای رودمعجن | شرایط آب و هوایی

روستای رودمعجن | شرایط آب و هوایی

روستای رودمعجن در منطقه‌ی آب و هوایی معتدل واقع است و به جهت واقع شدن میان چند رشته کوه بلند تابستانی خنک و زمستانهای سرد وپر برف دارد.

با توجه به کوهستانی بودن منطقه، روستای رودمعجن دارای زمستان‌هایی سرد و تابستان‌هایی گرم و خشک است،

ولی بدلیل وجود رودخانه در مرکز روستا و وجود باغ‌های سرسبز و کشتزارها و مزارع سرسبز و چشمه‌های فراوان از آب و هوای نسبتاً معتدل برخوردار است.

از جمله معدود روستاهای خوش آب و هوای شهرستان تربت حیدریه به شمار می‌آید به همین خاطر این روستا سالانه پذیرای صدها گردشگر از راه دور و نزدیک است.

هرگاه نام روستای رودمعجن بر زبان آید، بی‌درنگ چشمه‌های سرد، آب‌وهوای پاک، کوچه‌باغها و رودخانه پرآب میان تنگه‌های سربه‌فلک‌کشیده، مزارع سرسبز و آبشار بلند با صدای مهیب آب، باغ‌های میوه و مناظر طبیعی و فرح‌بخش در ذهن بیننده تداعی می‌شود.

همچنین این روستا با توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی و قرار گرفتن در موقعیت ای عالی از نظر گردشگری غنی می باشد .

از نمونه های اماکن طبیعی و بازدید که برای هر گردشگری مفرح و خالی از لطف نیست میتوان به آبشار ۲۸ متری ، باغ کاظم ، نقش شتر و درخت چنار کهن اشاره کرد که در نوع خود بینظیر است .

این زیبایی های تاریخی و طبیعی سبب شده تا گردشکران زیادی از اقصی نقاط ایران و جهان برای بازدید از این روستای توریستی دیدن کنند و بیشتر گردشگران این روستا طبیعت گرد هستند.

ما در ادامه این محتوا به اقدام به گزارشی مختصر از اماکن مورد بازدید روستای رودمعجن کرده ایم و بشکلی کوتاه توضیحاتی در این زمینه خدمت شما ارائه خواهیم کرد .

جاذبه های گردشگری روستای رودمعجن

جاذبه های گردشگری روستای رودمعجنآبشار ۲۸متری در چهارکیلومتری شمال روستای رودمعجن :خودرو راباید درخود روستا گذاشت و باروبندیل را انداخت روی دوش وراه افتاد.

به رسم روستاهایی ازاین دست، راه رسیدن به آبشار درواقع همان مسیر رودخانه‌است که ازوسط باغهای روستا می‌گذرد.

 با سرعت معمولی پیاده‌روی، حدود ۴۵ دقیقه راه است تا آبشار. آبشار به طرز اعجاب انگیزی، پای دیواره‌بلندی واقع است.

انگار مثلاً وسط دوکوه بزرگ را تراشیده‌اند و دالان بزرگی ساخته‌اند آبشار درانتهای این تنگه بلند و عظیم است. آب ازارتفاع سی متری فرو می‌ریزد وبا چنان شدتی خودرابر زمین می‌کوبد که ذراتش مثل بخار به هوا برمی‌خیزد.

صدای مهیب آبشار در تنگه می‌پیچد و صدا به صدا نمی‌رسد. این بخش زیاد آفتاب نمی‌بیند از بسیاری بلندی کوههای اطراف انگار در ته زمین ایستاده‌ای.

 در محل فرود آب، می‌توان به پشت آبشار رفت و آنجا ایستاد. چون آبشار یکی دو متر از دیواره جلوتر است. عبور از زیر ضربات سنگین آب وسوسه انگیز است.

باغ کاظم در جنب آبشار روستای رودمعجن : در بلندی و زیر صخره‌های عظیم درختهای گردو و سرون از دلسنگها و صخره ها روییده اند و از چشمه‌ای که از سقف فرو می چکد زندگی و سرسبزی می گیرند.

درخت چنار کهن : که با چشمه آب و درختان انجیر در دامنه رشته کوه شرق آبشار روستای رودمعجن مجموعه ای از زیبایی ها را در کنار هم گرد کرده اند .
نقش شتر سنگی : پایین‌تر از روستا قرار دارد.بنا بر افسانه‌ای کهن شتری که درپی بچه اش بوده در سنگلاخهای بالای کوه می‌ماند و از خدا می‌خواهد که به سنگ تبدیلش کند.

غاری در پشت آبشار زیبای روستای رودمعجن :در سالهای زمانی که تعدادی طبیعت کرد برای بازدید ازین منطقه به سمت آبشار رفته بودند این غار را کشف و معرفی کرده اند.

پی نوشت ایرونا و حرف آخر

پی نوشت ایرونا و حرف آخرپوشش سنتی مردمان روستای رودمعجن همان پوشاک خراسانی قدیم –مشهد است. مردان مسن شال سفید که شکر آویزش به پشت سر آویزان بود دور سر می‌پیچیدند و پیراهنی سپید باجلیقۀ سیاه. در زمستان نیز لباده بلند می‌پوشیدند.

جوانهای روستا عموماً کلاه نمدی بر سر داشتند با پیراهن سپید و تنبان سیاه. لباس زنان نیز که در عکسها آمده است روسری سپید با شالی سیاه بر گرد سر و پیراهنی چین دار در رنگهای شاد.

اینها زیبایی بکر از یک روستای مفرح با مردمانی شاد و خوش برخورد در شهرستان تربت حیدریه است که شما همسفران محترم اجرای تور مشهد زمینی در بین مسیر از آنجا گذر میکنید .

شاید جالب تر است بگویین این زیبایی ها درست در کنار بیخ گوش شماست و شمااز آن غاف هستید . مورد مهم اینکه چرا برای اجرای تور مشهد هوایی مثال نزدیم دلیلش مشخص است .

ما همانند روال همیشه برای اینکه بتوانیم تصویر زیبایی از روستای رودمعجن خلق کنیم به این منطقه سفر کرده ایم و تمام نیاز شما برای این سفر را اطلاع رسانی کرده ایم .

اگر تمایل دارید تا برای بازدید ازین روستای رودمعجن اقدام کنید کافیست با همکاران ما در واحد مشاوره تماس حاصل فرمایید تا با اجرای تور مشهد ترکیبی سفر خاطره انگیز رابه شما پیشنهاد دهند .

همچنین از شما همسفران محترم که تا این لحظه با همراه بودید تشکر میکنیم و از مشا خواهشمندیم جهت ازسال دیدگاه به محتوای زیارت مخصوص امام رضا ما را در ارائه محتوایی بهتر یاری نمایند .