کویر مصر واقع در روستای مصر اوج زیبایی در بین نمک زارها و نیزارهای طبیعی و یالهای شنی و ریگزراهایست که در زندگی ماشینی امروز با آن کمتر مواجه میشویم . پاهایی که لذت راه رفتن روی شن های نرم را می طلبد .

این روزها تبلیغات سفر به دل کویر حسابی جای خود را به سایر تورهای روزمره داده است . اما همه آنچه که درباره کویر مصر باید بدانید را در این قسمت برای شما بیان خواهیم کرد .

مقدمه ای از کویر مصر در اصفهان

وسایل مورد نیاز در سفر

شاید سفر به کویر مصر برای شما تا قبل به تصویر کشیدن زیبایی هایش خیلی لذت بخش نبود اما اگر بخواهیم به آرامش که نمونه آن را در هیچ جا نخواهید دید فکر کنید ، منقلب خواهید شد .

غلتیدن در روی رمل ها و شن های نرم از روی دیواره تخت عباسی و عروسان ، سعود به تپه های هموار و نظاره منطقه ای که یا کمی سبز و گاها بکر و دست نخورده است شما را به عمق لذت خواهد برد .

بله خسته می شوید اما هیجان و تشنگی کویر شما را مجذوب میکند . نوشیدن دوغی خنک یا آب گوارا را بعد از کلی هیجان برای خودتان وصف خواهید کرد ، و دیگر فراموش نمی کنید .

در انتهای سفرتان در دل کویر دراز بکشید ، دست هایتان را در زیر سرتان قرار دهید و به آسمانی نگاه کنید . گویی ستاره ها برای شما به صف شده اند . آسمان کویر مصر برای شما چراغانی شده است و فقط چشمهای شما برای این نامحدود آسمان بی قراری میکند .

جایی که از اماکن شناخته شده دور و در شهرستان های اطراف به نام روستایی می باشد که در ده سال اخیر به احتمال زیاد بیشترین مکان گردشگری این استان باشد .

کویر مصر از روستای مصر در توابع خور و بیابانک در نزدیکی اصفهان می باشد و ایرونا در این مطلب سعی دارد تا همسفران خود را که تجربه سفر به این مکان گردشگری را نداشته اند ، بیشتر آشنا کند .

موقعیت و شرایط جوی کویر مصر

پیاده روی روی شن های نرم

قبل از اینکه در اصفهان روستایی به نام مصر نامگذاری شود اهالی منطقه به آن چاه دراز ، کلاته یوسف یا مزرعه یوسف را لقب داده بودند . این روستا در منطقه خور و بیابانک شهر اصفهان قرار گرفته است . به دشت کویر ایران بروید و در نزدیکی شهر جندق و شمال خور این روستای زیبا را خواهید یافت .

موقعیت روستا : این کویر در بین مسیر دامغان ، نایین و اصفهان قرار دارد و در کنار روستاهایی به نام امیرآباد و فرخزاد در طولی حدود ۶ کیلومتر واقع شده است . سفر دوستان و کویر نوردان با توجه به تجربه های زیادی که در این زمینه داشته اند اسم این منطقه را دریایی شنی کویر گذاشته اند .

آب و هوا و فصل سفر : در واقع کویر همیشه از آب و هوایی گرم و خشک برخوردار است اما در فصل سرما از قبیل پاییز و زمستان کویر به حالت نرمال سفر باز می گردد و از همین رو خیلی از کارشناسان برای اجرای تور کویر در این زمان اقدام می کنند چراکه در روز هوای کویر بسیار خوب و در شب کمی به سرما می رسد .

اما لازم است بدانید که میزان گرما به قدری میرسد که نیاز شما با پوشیدن یک تیشرت کاملا تامین می شود . ازینرو بهترین زمان برای سفر به کویر در نیمه دوم سال یعنی همان فصل زمستان و پاییز می باشد .شاید با وجود این شرایط ابتدای فروردین هم خالی از لطف نباشد .

فیلم سازی در دل بیابان بکر

اقامت در بیابان

فیلم سازی : بعضی از کارگردان های بزرگ برای ساخت فیلم های خود به این روستا سفر کرده اند و بسیاری از لوکیشن ها را در این کویر فیلمبرداری کرده اند و نمونه آن را می توان به بخشی از فیلم خیلی دور و خیلی نزدیک اشاره کرد که در این منطقه گردشگری تهیه شده است .

 معماری خاص : اگر تمایل داشته باشید تا به در روستایی وارد شوید و معماری تخصصی ایرانی را ببینید به مصر بروید .وقتی که به روستا رسیدید به معماری درون گرایی ایرانی در خانه ها نگاه کنید که از اجزایی جدایی ناپذیر در این روستا می باشد .

وجود حیات های دور تا دور و خانه هایی از جنس لذت و گذر از میانسرا یا همان دالان هایی که شما را به وسط حیاط هدایت می کند .شاه نشینی گویی در تمام این خانه ها رعایت شده زیرا همه آنها به صورت تک ایوانی می باشند .

اگر درباره معماری دوره ساسانی اطلاعاتی داشته اید یا با قوس های مازه دار مانند طاق کسری آشنا هستید ،وقتی به روستا و خانه ها نگاه کنید به این معماری بسیار نزدیک خواهید شد و گویی شما را به این سمت خواهد برد و یادآور این موضوع خواهد شد .

 تامین برق روستا : برق روستای مصر و فرخزاد از طریق ژنراتور که در یکی از دو طاق ورودی روستا می باشد تامین می شود . البته طلاق دیگر هم به نقل از خیلی از اهالی روستا تنها مغازه موجود در روستا است که دارای خط تلفن می باشد که تنها راه ارتباطی اهالی یا گردشگران با دیگران است .

سبک زندگی ، کویر مصر

غروب دلنشین کویر

طبق تحقیقات بعمل آمده توسط تیم ایرونا برق روستا در گذشته به دلایل مختلف در ساعتی قابل استفاده بوده و در راس ساعتی مقرر قطع میشد اما با توجه به شرایط فعلی دیگر برق قطع نمیشود و بصورت ۲۴ ساعت وصل می باشد .

جمعیت این روستا بر طبق آخرین سرشماری ۱۲۰ نفر است و مردم این روستا از طریق کشاورزی و دامداری امرار معاش می کنند . روستای مصر به دلیل قرار گرفتن در جنوب کویر بزرگ دارای آب و هوای گرم و خشک است.

تا چندی پیش که روستا به شهرت نرسیده بود مردم از طریق پرورش شتر و کشاورزی که اغلب به صورت زعفران و گندم می باشد امرار معاش می کردند اما با توجه به فصول پیک و شهرت جهانی امروزه اقامت و اسکان حسابی جای خود را به شرایط سخت قبل داده و درآمد بیشتر اهالی روستا از همین طریق صورت می گیرد .

 

منطقه شکار : یکی از مشکلاتی که سالیان دراز و حتی تا به امروز بلای جان طبیعت شده شکار های غیر قانونی می باشد . اما از دیگر نقاط مثبت قرار گرفتن روستا در منطقه شکار ممنوع در کویر مرکزی ایران می باشد .درست است که در دل کویر مصر می باشد اما زندگی جانوری بیشتر از آنچه که تصور کنید در اینجا جریان دارد . وجود جانورانی همچون قیچ ، گون ، درمنه سبک و اشتیاق خاصی به منطقه داده اند . برای دیدن این جانوران شب را با نور کافی در کمین باشید تا حیات وحش بکر را با دیدن خرگوش ،کاراکال ، روباه شنی و … مشاهده کنید .

 گردشگری در روستا و کویر مصر

روستای مصر

معمولا مکان های و جاذبه ها در تمام نقاط ایران از نقطه های مهم گردشگری برخوردار هستند به طور مثال میتوان به شهرها یا استان اشاره کرد ، کویر هم یکی دیگر از اماکن گردشگری است که از جاذبه های مختلف تشکیل شده است .

وقتی مکان گردشگری به معرفی می رسد به احتمال فراوان دارای اجرای پکیجی متفاوت می باشد . کویر مصر هم ازین قاعده جدا نیست .به همین دلیل ایرونا سیر یکی از مجریان تور کویر مصر می باشد که همه ساله در زمان مرتبط اقدام به اطلاع رسانی و اجرا میکند .

وجود لیدرهای مجرب همراه تور ، مدیر تور ، استفاده از وسایط نقلیه توریستی استاندارد ، پذیرایی های متنوع و متفاوت در بازه های مختلف ، اقامت در دل کویر در روستاهای اطراف در قالب بوم گردی یا سیاحتی و بیمه مسافرتی از جمله خدمات ایرونا در این تور می باشد .

ما در قسمت اجرا به مانند سایر مسیرها از قبیل تور کویر تمام پکیج های مرتبط با اجرای تور کویر مصر را مورد بررسی قرار داده ایم تا بتوانیم اجرایی موفق داشته باشیم و خدماتی شایسته ارائه کنیم .

بازدید از روستای امیرآباد و فرخزاد

یال های شنی در دل بیایان

 نیزار روستای مصر روستای امیرآباد : منطقه امیر آباد در فاصله ۲ کیلومتری روستا دارای تپه های شنی و پوشش گیاهی غنی از درختچه های گز، تاق و نخل های زیبا است که مناظر بسیار زیبایی را پدید آورده است.

روستای فرحزاد در شمال مصر دارای نخلستانهای زیبا می باشد که توسط شن های روان محصور گشته . نیزار مصر در ۶ کیلومتری شرق روستا مصر قرار دارد که در اثر چشمه ای زیبا پدید آمده است. این نیزار دارای نیهای بلند است که ارتفاع بعضی از آنها به ۴ متر می رسد.

چشمه این نیزار آبشخور حیوانات منطقه است . در روستای امیرآباد بوی باغ ایرانی حس می شود گویی به شمال کشور آمده ای هوایی مطبوع و دلپذیر، خرمن های گندم و جو و در بهار بوی گل سنجد است که توجه آدمی را جلب می کند.

 روستای فرخزاد : شاید برایتان جالب باشد که بدانید روستایی که با نام فرخزاد می باشد ، سهم بسیار کمی از جمعیت کشور را به خود اختصاص داده است و این در حالیست که فقط ۲۰ نفر در این روستا در قالب ۲ خانواده زندگی میکنند .

وقتی به روستای فرخزاد که رسیدید قید حرکت به وسیله خودرو را بزنید . چون اینجا پایان مسیر خودرو می باشد  .در این منطقه است که ناگهان ظاهرا آثار حیات را دیگر نمی بینی، کویر است و کویر. قدمت روستای فرحزاد کمتر از ۶۰ سال می باشد و دارای نخلستانهایی زیباست که توسط شنهای روان محصور گشته است.

 از دیدنیهای اطراف این روستا میتوان به چال سلکنون، نیزار مصر، دریاچه نمک سلکنون، تخت عباسی، تخت عروس و رملهای ماسه ای اطراف روستا ،  دریاچه نمک خور و کویر طبقه واقع در ۵۰ کیلومتری جاده خور-طبس ، روستای عروسان اشاره کرد.

دریاچه نمک و چال سلکنون  :

نیزارها در کویر مصر

دریاچه نمک و چال سلکنون : در سال ۱۳۵۵ سیل بسیار شدید و عظیمی در دل کویر مصر رخ داد و به با توجه با علوم جغرافیایی که همگی با آن به خوب آشنا هستیم چال هایی عظیم را بوجود آورد .

 بعد از این که چال ها به حد قابل قبول آب رسید تجمع آبها در کنار هم ایجاد دریاچه ای بزرگ شد . چال سلکنون فرورفتگی زیبایی است که توسط تپه های شنی محصور گردیده و مناظر زیبایی را پدید آورده است.

 در قسمت درونی چال سلکنون باتلاق کوچکی وجود دارد. زمین های دیواره چال پوشیده از سنگریزه و دارای شیبی مایل در حدود ۳۰ درجه است. در کف فرورفتگی جنس خاک تیپیک مناطق کویری و از جنس خاک های قلیایی است.

 کف گودال فاقد هرگونه پوشش گیاهی است و تپه های ماسه ای پراکنده ای در آن به چشم می خورد . دلیل نام گذاری آن هم لغت سلکنون ساده شده لغت سیل کنون است که به این منطقه اطلاق می گردد.

اگر در جاهای مختلف از قبیل تلویزیون و یا دنیای مجازی با این صحنه مواجه شده باشید که در دل کویر که از پستی و بلندی های مختلف تشکیل شده است قسمتی هایی که دارای ارتفاع می باشد از سطح همورای برخوردار است .

به گونه ای که انگار این قسمت را به صورت دستی صاف کرده اند اما واقعیت چیز دیگریست . در واقع در همین مثالی که زدیم خواستیم اول به معنی تخت در کویر مصر برسیم تا شما همسفران محترم بهتر به عمق موضوع پی ببرید .

 تخت عباسی، تخت عروس کویر :

رمل های کویر مصر

در دل کویر مرکزی و در شمال روستا مصر به ارتفاعاتی که از پس یه فرورفتگی بوجود آمده و در بالای آن به دلیل حمل شن های سبک توسط باد هموار شده و فقط ریگ های درشت ، سنگریزه و قلوه سنگ برجای مانده که تخت عباسی می نامند .

در بالای تخت عباسی در منظره غربی و جنوبی تپه های شن روان، چال سلکنون و روستا مصر و فرحزاد قابل رویت هستند. در منظره شمالی تخت عروس و در منظره شرقی دریاچه نمک سلکنون قابل رویت هستند .

 تخت عباسی فاقد پوشش گیاهی است و وجود انبوه سنگریزه ها، نشانگر وجود بادهای شدید در این منطقه است. باد غالب در این منطقه باد غربی-شرقی است که از فرم تپه های شنی نزدیک به تخت عباسی قابل تشخیص است.

کویر مصر با خودروهای آفرود

 در سمت شرق تخت فرسایش باعث پلکانی شدن دیواره های تخت عباسی گردیده که مناظر زیبایی را ایجاد کرده است. ارتفاع راس تخت عباسی از سطح دریا ۸۶۷ متر و ارتفاع آن نسبت به دشت مجاور در حدود ۴۰ متر است .

 برای رسیدن به تخت عباسی، تخت عروس، نیزار و دریاچه نمک سلکنون و چال سلکنون کویر مصر باید از روستا مصر به سمت شمال حرکت کرد. بعد از گذر از روستای فرخزاد وارد دو راهی چال سلکنون شد و پس از طی مسافتی در حدود ۳ کیلومتر وارد دوراهی دریاچه چال سلکنون شد.

در این قسمت باید از چند تل شن عبور کرد. پس از عبور از دیواره شنی دریاچه نمک سلکنون و تخت عباسی در قسمت شرق قابل رویت هستند. مسیر را به سمت شمال شرقی ادامه دهید تا پس از طی ۲ کیلومتر به تخت عباسی برسید.

نکته های بسیار مهم برای سفر به کویر مصر

کویر مصر و غروب آفتاب

اگر تمایل دارید تا به دل کویر به وسیله خودرو شخصی سفر کنید لازم است به موارد مهم این موضوع کاملا دقت کنید .درست است که کویر سرشار از انرژی و زیبایی های خاص خودش می باشد اما در خود رازهایی دارد که شما از آن غافل هستید .

ابتدا بگذارید بدون مقدمه به اصل مطلب و مهمترین نکته بپردازیم که تمام کسانی که با وسیله شخصی میروند دنبال سافاری در شنزارهای کویر هستند و این مورد هم کاملا امری طبیعی است اما باید شناخت کافی برای منطقه امن انجام تفریحتان را یشتاسید .

در کویر تقریبا جاهای مختلفی برای این نوع از لذت وجود دارد اما مهمترین آن برای بالا رفتن از تخت با خودروهای ۴wd از حاشیه جنوبی تخت و همچنین از حاشیه شمال غربی تخت که دارای شیب ملایمتری هستند می باشد .

همچنین استفاده و به همراه داشتن وسایل زیر به شما کمک فراوانی میکند تا سفری هرچه بهتر را تجربه کنید و زمان بازگشت ضمن حسن خوب و لذت وصف ناپذیر بتوانید آلبومی را در حافظه خود با نام روستا مصر و کویر مصر ثبت کنید .

 بطری آب ، زیر انداز ، حشره‌کش ، کرم ضد آفتاب ، جی پی اس ، عینک آفتابی ، سایه بان ، دستمال محافظ ، لباس مناسب غلتیدن در ماسه‌ها ، کوله پشتی ،شلوارک مخصوص ، کفش مناسب و صندل مخصوص پیاده‌روی در کویر

امیدواریم که با انتشار این محتوا توانسته باشیم به مانند مقاله تاریخ مشهد کمکی شایسته درخور نیاز شما را کرده باشیم و بتوانیم گامی بزرگ درباره رسالت و اطلاع رسانی گردشگری به شما همسفران ایرونا برداشته باشیم .

سوالاتی که شاید درباره این منطقه گردشگری ذهنتان را درگیر کرده عبارتند از  :

این روستا مصر و کویر در منطقه خور و بیابانک شهر اصفهان قرار گرفته است . به دشت کویر ایران بروید و در نزدیکی شهر جندق و شمال خور این روستا مصر زیبا را خواهید یافت .

کویر مصر و غروب آفتاب

 ازینرو بهترین زمان برای سفر به کویر در نیمه دوم سال یعنی همان فصل زمستان و پاییز می باشد .شاید با وجود این شرایط ابتدای فروردین هم خالی از لطف نباشد .

تا چندی پیش که روستا به شهرت نرسیده بود مردم از طریق پرورش شتر و کشاورزی که اغلب به صورت زعفران و گندم می باشد امرار معاش می کردند اما با توجه به فصول پیک و شهرت جهانی امروزه اقامت و اسکان حسابی جای خود را به شرایط سخت قبل داده و درآمد بیشتر اهالی روستا از همین طریق صورت می گیرد .

همچنین شما همسفران محترم که تمایل دارید تا در دل کویر بمانید میتوانید با استفاده از هتل های موجود در سایت از اقامت در منطقه کویر و محدوده اطراف بهره مند شوید . همجچنین استفاده از کیسه خواب و خانه های روستایی هم گزینه پیش روی شماست .

بطری آب ، زیر انداز ، حشره‌کش ، وسایل بهداشتی سبک ، کرم ضد آفتاب ، جی پی اس یا موقعیت یاب ، عینک آفتابی مناسب ، سایه بان ، دستمال محافظ ، لباس مناسب برای حمام آفتاب و غلتیدن در میان ماسه‌ها ، کوله پشتی سبک ،شلوارک مخصوص ، کفش مناسب و صندل مخصوص پیاده‌روی در کویر