موقعیت جغرافیایی مشهد یکی از عوامل مهم در سفر به این نقطه دلنشین از کشورمان می باشد و ما این اطلاعات را برای شما همسفران ایرونا تولید خواهیم کرد .

در این مقاله به همسایگان شهر مشهد و موقعیت جغرافیایی مشهد و قرارگیری شهر و همچنین شرایط آب و هوایی از این نظر اشاره خواهیم کرد .

خلاصه موقعیت جغرافیای شهر مشهد

خلاصه موقعیت جغرافیای شهر مشهد

هدف از ایجاد و تولید محتوا موقعیت جغرافیایی مشهد آنالیز و بررسی شرایط جوی و آب و هوایی و موقعیت قرار گیری شهر مشهد می باشد .

به این دلیل که شما همسفران محترم تور مشهد در زمانی که برای سفر به مشهد اقدام میکنید بتوانید از وضعیت فعلی اطلاعاتی داشته باشید .

همچنین بتوانید با توجه به این شرایط زمان خوبی را نسبت به سلیقه خود انتخاب و سفری لذت بخش را تجربه کنید .

مشهد کلان‌شهری در شمال شرقی ایران و مرکز استان خراسان رضوی است. این شهر در زمان افشاریان، پایتخت ایران بود.

مشهد با ۳۲۸ کیلومتر مربع مساحت، دومین شهر پهناور ایران بعد از تهران است.این شهر در سال ۱۳۸۸ رسماً به عنوان «پایتخت معنوی ایران» انتخاب شد.

شهر مشهد مرکز شهرستانی به همین نام و مرکز پهناورترین استان، یعنی خراسان است که دارای ۳۱۳۳۳۷ کیلومتر مربع مساحت می باشد.

وسعت شهرستان مشهد ۱۷۳۵۸ کیلومتر مربع است و در حوضه آبریز کشف رود و در انتهای جنوبی دشت رسوبی توس واقع است .

دو رشته کوه هزار مسجد در شمال و بینالود در جنوب آن قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا حدود ۹۷۰ متر است و رودخانه کشف رود در ۸ کیلومتری شمال این شهر از شمال غرب به سمت شرق جریان دارد.

شهرستان مشهد محدود است از شمال به جمهوری ترکمنستان و از شمال غربی به درگز و چناران و از غرب و جنوب به شهرستانهای نیشابور و فریمان

از شرق و جنوب شرقی با سرخس و تربت‏جام هم مرز است.این شهرستان دارای ۴ شهر (کلات، طرقبه، شاندیز و مشهد) و ۵ بخش و ۱۵ دهستان و ۱۱۹۰ آبادی بوده است.

این ناحیه رشته کوه های رفیع هزار مسجد و بینالود با قلل مرتفع قرار گرفته اند و به این ناحیه چهره ای کوهستانی و نیمه کوهستانی بخشیده اند.

اطراف و حاشیه های شهر مشهد از نظر استراتژیک

اطراف و حاشیه های شهر مشهد از نظر استراتژیک

گرچه خود مشهد از دیرباز تا به امروز تغییرات زیادی درخود داشته است اما بد نیست کمی از این تغییرات را باهم مرور کنیم .

نواحی اطراف شامل بخش های از طوس ، تبادکان، کنویست، میامی، سرجام، طرقبه، شاندیز، میان ولایت، درزآب، سنگ بست، گلمکان، بیزکی، ابروان می باشد .

همچنین پایین ولایت، فریمان، قلندر آباد، بالابلند، سفید سنگ، پیوه ژن، رادکان، چناران، بقمچ از دیگر بخش های آن می باشد .

شش محور ارتباطی اصلی از قبیل محور سرخس، محور فریمان،محور تربت حیدریه، نیشابور، قوچان و کلات است.

اگر چه پیشینه این ناحیه بنا بر تحقیقات و بررسی های باستان شناسی به حدود هشتصد هزار سال می رسد، اما شهر مشهد تکامل یافته است .

روستائی کوچک به نام سناباد از مضافات نوغان بوده است که در آغاز سده سوم هجری پس از شهادت حضرت رضا (ع) بود .

و بعد از خاک سپاری آن امام همام در کاخ حمید بن قحطبه در سال ۲۰۳ هجری به تدریج به صورت شهرکی مذهبی درآمد .

در قرون و سده های پس از آن نیز فراز و نشیب ها و رویدادهائی بر این منطقه حادث گردید که به دلیل امن بودن پناهگاه مهاجران ، ارادتمندان امام رضا (ع) به شمار می آمد.

موقعیت جغرافیای مشهد بر اساس تقسیم بندی اقلیم در مارتن آب و هوایی در منطقه گرم و خشک قرار دارد و در زمستان بسیار سرد و خشک قرار دارد .

همچنین ایرونا برای منحنی های آب و هوایی شهر مشهد اقدام به جمع آوری اطلاعات از فصول مختلف نموده که درادامه ملاحظه خواهید کرد .

منحنی باران با موقعیت جغرافیایی مشهد

موقعیت جغرافیایی مشهد و منحنی باران

با مطالعه منحنی ها موقعیت جغرافیایی مشهد باران ملاحظه می شود. بارندگی در نقاط مختلف محدوده شهرستان مشهد یکسان نبوده و در نقاط مختلف و بخشهای مختلف متغیر است.

با بررسی نقشه های هم باران ملاحظه می گردد که میزان بارش از جهت شرق به غرب و همچنین از جهت جنوب به شمال غربی مشهد زیاد می شود.

بطوری که حداکثر میزان بارندگی حدوداً بیش از ۳۵۰ میلیمتر در نقاطی از بخشهای طرقبه، دهستان پیوه ژن احمدآباد، دهستان کبود گنبد کلات و قسمتهایی از بخش مرکزی می باشد .

حداقل بارش نیز حدوداً ۲۰۰ میلیمتر و حتی کمتر در نقاطی از بخش کلات (دهستان پاکوه) و قسمتهایی از بخش رضویه می باشد و همچنین با بررسی انجام شده .

براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۰ این شهر با ۲٬۷۶۶٬۲۵۸ تن جمعیت، دومین شهر پرجمعیت ایران پس از تهران است.

این شهر به واسطهٔ وجود حرم علی بن موسی الرضا، هشتمین امامذهب شیعه، سالانه پذیرای بیش از ۲۷ میلیون زائر از داخل و دو میلیون زائر از خارج از کشور است.

مشهد دارای ۱۳ منطقه  شهرداری است و شهردار آن، توسط شورای شهر ۲۵ نفره انتخاب می‌شود. این شهر دارای یک فرودگاه بین‌المللی، یک ایستگاه راه‌آهن و سه پایانه است.

بیشینه ارتفاع شهر مشهد ۱۱۵۰ متر و کمینه آن ۹۵۰ متر است. شهر مشهد دارای آب و هوای متغیر، اما معتدل و متمایل به سرد و خشک است

همچنین از تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های سرد و مرطوب برخوردار است. بیشینه درجه حرارت در تابستان‌ها ۴۳ درجه بالای صفر و کمینه آن در زمستان‌ها ۲۳ درجه زیر صفر است.

ما همانند محتوای قبلی اندیمشک شهری باید بیشتر دید میتوانید برای اجرای تور مشهد زمینی،اجرای تور مشهد هوایی و اجرای تور مشهد ترکیبی میتوانید با کلیک روی عبارت اقدام نمایید .