در شهر مشهد به کجا برویم ؟

یکی از مهمترین و اصلی ترین شهرهای مذهبی ایران، مشهد است. این شهر نه تنها مقصد مسافران داخلی است، بلکه تعداد زیادی توریست های خارجی به این شهر سفر می کنند، و مشتاق دیدن جاذبه های مشهد هستند. مشهد به سبب وجود بارگاه امام رضا (ع)، پایتخت معنوی ایران شناخته شده است، و نیز مساجد تاریخی، آرامگاه‌ها و مقبره‌های متعددی در مشهد وجود دارند که جلوه‌گاه هنر و معماری اصیل ایرانی هستند. با هم سفر می کنیم به برخی جاهای دیدنی ، پس با ما همراه شوید.

بارگاه امام رضا (ع)

حرم مطهر امام رضا (ع) به عنوان یکی از شش مجموعه معماری-آرامگاهی ایران و با ارزشی جهانی است. این بنا مانند یک دایره‌‌المعارف هنر اسلامی، تجربیات اساتید معماری و سبک‌های مختلف ساختمانی را در خود دارد. فضاهای معماری، رواق‌ها، صحن‌‌های متبرکه و تاسیسات عام‌المنفعه علمی‌ و فرهنگی که از دوران سامانیان تا به امروز بوده، از دیدنی های این بنای تاریخی است. جغرافی نویسان و تاریخ نویسان زیادی از قرون مختلف اسلامی ابنیه آن را تحسین کرده اند.

مسجد گوهرشاد

این مسجد در قسمت جنوبی حرم امام رضا (ع) واقع شده است، که توسط گوهرشاد بیگم همسر شاهرخ ساخته شده است. مسجد گوهرشاد، به سبب کاشی کاری های منحصر به فرد خود از شاهکارهای معماری در دوره تیموری است. زیبایی ها و سبک های هنری-معماری و نیز قدمت تاریخی مسجد گوهرشاد، موجب شده این از پربازدیدترین مساجد ایران معرفی شود، و البته موجب شگفتی گردشگران خارجی که عاشق بنای تاریخی هستند، شده است.

مسجد شاه یا ۷۲ تن مشهد

این بنای تاریخی مربوط به قرن نهم هجری قمری و در خیابان خسروی ابتدای بازار بزرگ قرار دارد. این بنا در ابتدا مقبره ای بود که امیر غیاث الدین برای خودش بنا کرده بود و شامل فضای چهار طاقی گنبد دو پوش، دو مناره سرشکسته و یک ایوان است. مسجد شاه به مسجد ۷۲ تن نیز معروف است.

سرزمین موجهای آبی مشهد

مجموعه فرهنگی ورزشی پارک آبی یا سرزمین موجهای آبی، یکی از بزرگترین پارک های آبی خاورمیانه به لحاظ وسعت می باشد. با توجه سرپوشیده بودن و همچنین امکاناتش در رده کاملترین پارک های آبی دنیا است. این مجموعه با توجه به محیطی امنی که برای سلامت جسمی و روانی جامعه ایجاد کرده است، یکی از قطبهای تفریحی کشور و یکی از جاذبه های تفریحی مشهد می باشد.

روستای عنبران مشهد

منطقه ییلاقی عنبران در یک کیلومتری طرقبه می باشد.  مناظر بسیار سرسبز و پوشش های  گیاهی آن سبب خوشبو شدن این روستای زیبا گردیده و به همین دلیل نام آن عنبران شده است. مراکز پذیرایی حاشیه‌ جاده، باغات، چشم‌ اندازهای طبیعی و زیبا، سایه‌ های دلنواز و اطراق‌ گا‌ه‌ های خانوادگی، از جاذبه های روستای عنبران می باشند.

طرقبه مشهد

وقتی به مشهد سفر می کنید شاهد ییلاقات خوش آب و هوای زیادی هستید، ولی یکی از محبوب ترین و معروف ترین ییلاقات آن که بسیار دیدنی است، طرقبه است. این منطقه زیبا تنها ۱۸ کیلومتر با مشهد فاصله دارد. آب و هوای لطیف آن در کنار رودخانه ها، رستوران های متنوع، فروشگاه‌های سوغاتی، باغات میوه و مرکبات، مکان‌های تفریحی و تاریخی از جمله: سد چالیدره، بند گلستان، دره ارغوان، دره داغستان و رودخانه دهبار جاذبه های این منطقه می باشند. خوردن دیزی و ششلیک طرقبه و خورشت فسنجان و راه رفتن در کوچه پس کوچه هایش سفر شما را به این منطقه خاطره انگیزتر خواهد کرد. طرقبه مشهد پاییز زیبایی دارد، مخصوصا روستای سرسبز نغندر از توابع بخش طرقبه و در فاصله ۱۰ کیلومتری آن می باشد، را نیز در برنامه سفر پائیزی تان داشته باشید، که یکی از زیباترین و دیدنی ترین روستاهای این فصل است.

سخن آخر
شهر مشهد فقط یک شهر مذهبی نیست. آن مناطقی که در بالا گفته شد فقط بخش بسیار کمی از جاذبه های مشهد است. شما با بناهای تاریخی بیشماری روبرور خواهید بود. موزه ها، بوستان ها، کوهستان ها و همچنین روستاها و ییلاق ها و آبشارهای زیبایی در مشهد وجود دارند، مثلا دهکده ییلاقی شاندیز، روستای دهسرخ ، روستای بزوشک، آبشار اخلمد، آبشار قره سو و …

تعداد این مناطق بسیار زیاد هستند و برای اطلاعات بیشتر و برنامه ریزی برای یک سفر خوب و خاطره انگیز به مشهد، حتما با مشاوران ما تماس بگیرید.