عجایب هفتگانه قشم سفر به زبیاترین رنگین کمان روی زمین ، یا دره های بکر ، یا طبیعی ترین جنگل در دل دریا را به تصویر خواهد کشید پس تا پایان این محتوا با ایروناسیر همراه باشید . 

ما در این محتوا اقدام به معرفی مختصر اما کامل درباره مکان های گردشگری جزیره قشم پرداخته ایم تا شما همسفران که تمایل به این مقصد دارید بیش از پیش با آن آشنا شوید .

مقدمه ای درباره عجایب هفتگانه قشم

جزیره زیبای قشم-عجایب هفتگانه قشم

تا چندی پیش یعنی معادل دو دهه جزیره قشم را بعنوان منطقه گردشگری نمی شناختند و بیشتر این جزیره مکانی برای تردد کالا و ترانزیت کشتی های باری-نقتی شده بود قاچاق در این جزیره شکل و حالت عادی داشت .

اما با گذشت زمان و سطح فکری و حمایت های مسئولین مربوطه در منطقه آزاد و کشف فضاهای گردشگری که متاسفانه در بی رحمی تمام به کما رفته بودند رفته رفته شکوفه های توریستی شروع به جوانه زدن کرد .

و در گذر سالیان متوالی وبالارفتن سطح گردشگری و پیدایش جاذبه هایی که نادیده گرفته شده بودند امروز قشم یکی از مقاصد هدف و فوق العاده زیبا در جذب توریست یا گردشگر بصورت داخلی و خارجی می باشد .

به جرات و اطمینان کامل میتوان گفت که جزیره قشم به عنوان بزرگترین جزیره ایران و خلیج فارس می باشد که در تنگه هرمز قرار گرفته و دارای اماکن دیدنی متعدد است وما در ایرونا به هفت عجایب قشم خواهیم پرداخت .

بدون تردید اگر بی مقدمه به سراغ این اماکن زیبا و دیدنی رفتیم دلیلی جز بالا بودن ظرفیت های گردشگری در جزیره قشم چیز دیگری نمیتواتند باشد و این مورد سبب شده تا در این شرایط به مهمترین ها بپردازیم .

اما سوالی که برای همسفران ما در مورد این عجایب هفتگانه قشم بوجود خوتاهد آمد اینکه چرا آن را با نا عجیب و خارق العاده میخوانند و چرا این زیبایی ها در جزیره قشم فقط بنا شده است  و در جاهای دیگر نیست ؟

ما در این مقاله از زیبایی هایش که در دنیا به ثبت جهانی و یونسکو رسیده اند پرداخته ایم و تلاش کرده ایم تا با توضیحات جامع برای هر منطقه گرشگری مفهوم درست و قابل درکی برای شما همسفران تور قشم بوجود بیاوریم .

ژئوپارک قشم یکی از عجایب هفتگانه قشم

ژئوپارک‌های جهانی یونسکو، مناطقی هستند که از طریق برنامه‌های اجرا شده توسط جوامع محلی به‌منظور تقویت توسعه پایدار منطقه‌ای، تنوع زمین‌شناختی را در عجایب هفتگانه قشم ترویج می‌کنند.

ژئوپارک‌ها به ارتقای آگاهی از تغییر اقلیم و بلایا و همچنین پایش این پدیده‌ها کمک کرده و بسیاری از آن‌ها امکان تدوین راهبردهای کاهش خطر برای جوامع محلی فراهم می‌کنند.

ژئوپارک‌ها نشان‌گر تاریخ ۴٫۶ میلیارد ساله کرهٔ زمین و تنوع زمین‌شناختی آن هستند و در شکل‌گیری زندگی انسانی و جوامع بشری مؤثر بوده‌اند .

در همین راستا و به دلیل توسعه گردشگری پایدار در سال ۲۰۱۷ سازمان ملل متحد با اهمیت گردشگری پایدار را بعنوان سال ۲۰۱۷ نام گذاری کرده است .

ژئوپارک‌ها پس از تأیید شورای عالی ژئوپارک، در شورای اجرایی یونسکو هم به تصویب می‌رسند و در شبکهٔ جهانی ژئوپارک‌های یونسکو ثبت می‌شوند.

در حال حاضر تعداد ژئوپارک‌های موجود در شبکه جهانی به ۱۲۷ ژئوپارک در ۳۵ کشور جهان رسیده و ژئوپارک قشم تنها ژئوپارک ایران و منطقهٔ خاورمیانه است.

در ژئو پارک قشم، حدود ۲۲۰ نوع پرنده، ۲۰ گونه جانور چهارپا و ۳۰ گونه خزنده زندگی می کند و در نتیجه اکوسیستم بسیار قوی ای هم دارد.

همچنین در ژئو پارک جزیره زیبای قشم جدای از این ها، آثار تاریخی ای در این پارک گردشگری وجود دارد که قدمت آنها به دوره مادها می رسد.

ما در قسمت ژئو پارک ها به تعداد زیادی ازین اماکن مهم سر زده ایم و اطلاعات مختصری ازین زیبایی های طبیعی و بکر را برای شما بازگو خواهیم کرد .

همچنین برای آگاهی بهتر شما ازین موضوع ما محتوایی جامع و کامل دربراه هر کدام از عنوان ها مکان ها تولید خواهیم کرد و میتوانید از مطالعه آن بهرهمند شوید .

بازدید از ژئوسایتهای ژئوپارک قشم

تنگه چاه کوه | ژئوپارک قشم : در بین دو دیوار سنگی که با معماری خاصی به شکل خارق العاده مبدل شده تنگه ای با ضخامت و عرض زیادی که تقریبا به یک متر هم میرسد وجود دارد و به شما چشمک می زند .

تنگه چاه کوه جزیره قشم

در کف تنگه چاهی نسبتا عمیق قرار دارد که آب حاصل از بارندگی ها را درون خود جای می دهد و ازین رو به این منطقه تنگه چاه کوه نامیده می شود و یکی از زیباترین اماکن بازدید در جزیره زیبای قشم می باشد .

بام قشم | ژئوپارک قشم : در ارتفاع ۱۲۰ متر در قسمت مرکزی جزیره بالای فلات گسترده چشم اندازی وجود دارد که به راحتی می توان سواحل جنوبی و شمالی جزیره را براحتی و بدون محدویت با چشم دید .

عجایب هفتگانه قشم بام قشم

 وجود لایه های دیواری از ماسه و سنگ و استحکام بالای این فلات سبب شده تا با کمی علاقه و هیجان اماکن زیبایی همچون جنگل دریای حرا و دره تندیس ها که در نوع خود بی نظیر می باشد را ملاحظه کنید .

دره ستارگان | ژئوپارک قشم : جالبترین نکته درباره ژئوپارک ها در جزیره قشم کنار هم و نزدیک بودن در این سایت می باشد اما دره ستارگان به قدری خاص و زیباست که اگر جزء ژئوپارک نبود کم لطفی محسوب می شد .

دره ستارگان یکی از عجایب هفتگانه قشم

 وجود ستوهای باریک سوزنی شکل که واقعا” دیدنیست در کنار جنس نرم و بستر سنگی ماسه ای در بالای این محدوده گردشگری یکی دیگر از زیبایی های جزیره قشم و دره ستارگان می باشد .

دره تندیس | ژئوپارک قشم : در هنگام بازدید شکافهایی در سطع را می بینید و قطعا اولین چیزی که در فکرتان بوجود می آید فرسایش حاصل شده از طول عمر این منطقه و ایجاد تندیس های زیبای دره می شود .

دره تندیس و فرسایش خاک در قشم

بازدید از عجایب هفتگانه قشم

جنگل های حرا : حرا، گیاهی از تیره شاه پسند است. دانه آن روی درخت مادر می‌روید و نهال تولید می‌کند. سپس از درخت جدا می‌شود و داخل مرداب می‌افتد. جنگل حرا در قشم جزو یکی از عجایب هفتگانه قشم است.

جنگ حرا عجایب هفتگانه قشم

غار نمکی : یکی ازعجایب هفت‌گانه قشم در ۹۰ کیلومتری جزیره زیبای قشم قرار دارد. غاری از نمک با ارتفاع تقریبی ۲۳۷ متر از سطح دریا که نتیجه فعالیت‌های طبیعی زمین می باشد.

غار بکر نمکی - صعب العبور

یکی از این جاذبه ها که در این قسمت می خواهیم به آن اشاره کنیم، گنبد نمکی و غار نمکدان است که در استان هرمزگان واقع شده است. نمک هایی که از این غار استخراج می شود یکی از بهترین نوع های نمک است و برای مصارف پزشکی بسیار به کار می رود.

لاکپشت های پوزه عقابی : لاک‌پشت پوزه‌عقابی یا منقارعقابی که یکی دیگر از عجایب هفت گانه قشم به حساب می آید، گونه‌ای لاک‌پشت دریایی است که به‌شدت در معرض خطر انقراض قرار دارد .

لاک پشت های پوزه عقابی عجایب هفتگانه قشم

تنگه چاهکوه و دره ستارگان : به دلیل پدیده های زمین شناسی از نوع زیباترین نوع فرسایش بوده و روستای برکه خلف در این جزیره به نوعی حکم مادر این دره را برعهده دارد و هنوز هم باور برخورد شهاب سنگ بینشان دست بدست می شود .

جزیره ناز : اینجا هنگام جزر، باریکه‌ای از شن‌های درخشان، سه صخره‌ بیرون آمده از آب را به قشم وصل می‌کنند. این جزایر را محلی‌ها دو کَردَه می‌نامند و در نقشه‌ها به نام جزایر ناز ثبت شده‌اند و با همین نام می شناسند .

عجایب هفتگانه قشم جزیره ناز

شما می توانید با در نظر گرفتن زیبایی های این جزیره همانند محتوای کویر مصر در اصفهان سفری خاطره انگیز و بکر رابرای خودتان رقم بزنید فقط کافیست برای رزرو هتل قشم یا خرید تور قشم به صورت تور قشم زمینی ، هوایی و یا ترکیبی باما تماس بگیرید .