مشهد مقدس یکی از کلان شهرهایی در شمال شرقی ایران و مرکز استان خراسان رضوی قرار دارد که این شهر در زمان افشاریان، پایتخت ایران بود و همچنین بعد از شهر بزرگ تهران ، این شهر دومین شهر یزرگ ایران به حساب می آید.

شهر مشهد  مقدس به دلیل وجود حرم مطهر امام رضا (ع) امام هشتم شیعیان جزو شهر های توریستی محسوب میشود که سالیانه پذیرای بیش ۳۰ میلیون زائر از داخل کشور و دو میلیون زائر از خارج از کشور میباشد.

زبان مردم مشهد، زبان فارسی با گویش و لهجهٔ مشهدی است و بیشتر مردم شهر مشهد به دلیل وجود حرم علی بن موسی الرضا  مسلمان و شیعهٔ هستند ولی اقلیت های دینی دیگری نیز در این شهر وجود دارند.

همانطور که گفته شد سالیانه تعداد زیادی مسافر برای زیارت امام رضا (ع) به مشهد می آیند و یکی از زیارت هایی که انجام میدهند ، زیارت مخصوص امام رضا (ع) میباشد. خیلی از افراد و مسافرینی که به مشهد سفر میکنند راجه به این زیارت اطلاعات زیادی ندارند . در این جا قصد داریم در مورد زیارت مخصوص امام رضا و هر آنچه که مربوط به این زیارت میباشد صحبت کنیم .

 

زیارت مخصوص امام رضا (ع) چیست و چه زمانی است ؟

از روایاتی که داریم آخرین روز های ماه ذیقعده دارای عناوین مبارک و مقدسی است و روز ۲۳ ذیقعده روز زیارت مخصوص امام رضا (ع) نام گرفته است . برخی از بزرگان عقیده دارند که در روز ۲۳ ذیقعده مستحب است که مولای خود امام رضا (ع) را چه از دور و چه از نزدیک زیارت کنند .

نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که زیارت در حرم مطهر امام انجام میگیرد ، اما در این روز با استفاده از ۲ کلمه “قرب” و “بعد”  میخواهد تمام افراد را متوجه مکان خود و زیارت آن امام کند  و با توجه به کلمات گفته شده میشود اعلام کرد که افرادی که در آن روز نزدیک به حرم مطهر میباشند به حرم مشرف شوند و حتی اگر دور هستند و هرجای دیگری زندگی میکنند آن روز را به عنوان زیارت مخصوص امام رضا (ع) یاد داشته باشند .

همچنین علامه مجلسی در کتاب بحارالانوار خود در مورد شهادت امام رضا نقل کرده است که آن امام در روز ۲۳ ذیقعده به شهادت رسیده است ولی در تقویم این زمان و جامعه ، شهادت آن امام در روز آخر ماه صفر ثبت شده است .

کیفیت زیارت امام رضا (ع) بستگی به شرایط، امکانات و اختیارات زائران دارد که اگر توانایی داشته باشند و بتوانند، زیارت های مهم و معروفی را مانند زیارت جامعه، زیارت امین الله و … را به جای آورند.

صلوات خاصه حضرت:

اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى عَلِىِّ بْنِ مُوسَى الرِّضَا الْمُرْتَضَى الاِْمامِ التَّقِىِّ النَّقِىِّ وَحُجَّتِکَ عَلى مَنْ فَوْقَ الاَْرْضِ وَمَنْ تَحْتَ الثَّرى الصِّدّیقِ الشَّهیدِ صَلوهً کَثیرَهً تآمَّهً زاکِیَهً مُتَواصِلَهً مُتَواتِرَهً مُتَرادِفَهً کَاَفْضَلِ ما صَلَّیْتَ عَلى اَحَدٍ مِنْ اَوْلِیآئِکَ

خدایا درود فرست بر على بن موسى الرضا، آن امام پسندیده با تقواى پاک و حجت تو بر هر که روى زمین و هر که در زیر زمین است آن راستگوى شهید درودى بسیار و تام و تمام و پاکیزه و پیوسته و پى در پى و دنبال هم، مانند بهترین درودى که مى فرستى بر یکى از دوستانت.

اگر شما در این شهر مسافر هستید قطعا یکی از اهداف شما زیارت امام رضا (ع) میباشد. اگر هنوز سفر نکرده اید میتوانید تور مشهد را با قیمت مناسب از محل زندگی خود تهیه کنید و پس از زیارت از جاذبه های گردشگری متعدد مشهد نیز دیدن کنید.