ایران سرزمینی است که زمان های مختلف تاریخی را طی کرده است. در این مسیر یادگارهای فراوانی بر آن نقش بسته ، این کشور تاریخی اتفاقات بیشماری را در دل خود تجربه کرده و امروز به بالندگی رسیده است.

از اولین شکل گیری فرهنگ و تمدن بشر، ایران زمین مهد هنر و زیبایی بوده و هست. هنر و سلیقه و ذوق به کار رفته در آثار هنرمندان بزرگ ایرانی در دوران مختلف و نیز شکوه، درخشندگی و ظرافت های موجود در آثار معماران و هنرمندان ایران زمین، همواره مورد توجه و تحسین بازدید کنندگان داخلی و خارجی قرار می گیرد. علاوه بر زیبایی های شگفت انگیز در طبیعت ایران و آثار دست ساز ایرانیان، مهمان نوازی و طعم و مزه لذیذ غذاهای ایرانی از نکات مورد علاقه ی توریست های خارجی هستند.

در ادامه از جاذبه های این سرزمین کهن می گوییم و شما را به این سفر کوتاه دعوت می کنیم.

برخی از جاذبه های دیدنی در ایران

  • پرسپولیس (شیراز)

وقتیکه نخستین پایتخت امپراتوری پارس و زادگاه تمدن پارس است ، بسیار ضروری است که از تخت جمشید دیدن کنید. در حقیقت ، شما ایران را ندیده اید مگر اینکه در مسیر پادشاهان باستان قدم بردارید.

  • دره ستاره ها (قشم)

قشم طبیعت بکر و دنیایی از رمز و راز را در خود دارد ، یکی از این جاذبه ها که نباید دیدن
آن را از دست بدهید، دره ستارگان است. ماسه سنگ هایی که اشکال سنگی را تشکیل می دهند با کمی تخیل می توانید حیوانات، صورت ها و دست ها را در بین آنها مشاهده کنید.

  • چغا زنبیل (استان خوزستان)

اولین مکان ایرانی که در یونسکو به ثبت رسیده ، چغا زانبیل زیگورات قرن سیزدهم قبل از میلاد در استان خوزستان است. آجرهای پخته شده با کتیبه های خط میخی در این بنا مشاهده می کنید. حتی جای پای کودکان و سگان بر آجرفرش ها فرو رفته تا حال و هوای روزگاری را که بزرگ ترین معبد عیلامی‌ بنا می شد را تداعی کند.

  • میدان نقش جهان (اصفهان)

زمانی  یک میدان چوگان سلطنتی بود ، میدان نقش جهان در اصفهان، کاخ عالی قاپو ، مسجد امام ، مسجد شیخ لطف الله و بازار بزرگ را در خود جای داده است. شما به زمان زیادی در روز نیاز دارید تا همه این بناها را با دقت و لذت ببینید.

  • مقبره حافظ (شیراز)

اگر می خواهید به بازدید یک شاعر بزرگ فارسی بپردازید، باید آن شاعر حافظ باشد. در هنگام عصر گردشگران در باغ های آرامگاه قدم می زنند و چند سطر از اشعار وی را تلاوت می کنند. حتی می توانید فال خود را بگیرید تا ببینید حافظ شیرازی برای شما چه پیش بینی کرده است.

  • بیستون و طاق بستان (کرمانشاه)

دو مکان تاریخی هستند که در کنار یکدیگر در استان کرمانشاه واقع شده اند. نقش برجسته های سنگی و مجسمه هرکول بقایای جذاب بیستون است ، “غار شکارچی” که برای ماقبل تاریخ است، گفته شده ۴۰،۰۰۰ سال پیش در این مکان سکونت داشته است. تابلوهای صخره ای نیز در زیر طاق، طاق بستان قرار دارد که بارزترین تصویر آن آخرین پادشاه امپراتوری ساسانی را با اهورا مزدا (خالق آیین زرتشتی) و آناهیتا به تصویر می کشد.

نوشتن از جاذبه های ایرانی و افراد بزرگ این سرزمین تمامی ندارد. در ستایش آنها کتابها و مقالات زیادی چه در داخل و چه در خارج از کشور نوشته شده است .ما باید این نعمت بزرگ را شکر کنیم که در سرزمینی هستیم پر از تاریخ و انسانهای بزرگ که هر کدام الگویی هستند برای اخلاق و پیشرفت بشریت.

در سفرهای تاریخی و جذاب ایران زمین همراه ما باشید تا همه رمز و رازهای آن را به شما نشان دهیم.