در اوایل پاییز به کجا سفر کنیم

درست که در فصل تابستان مسافرت زیاد است اما برای خانواده‌هایی که فرزندان مدرسه‌ای یا دانشگاهی دارند. خیلی از زوجین می‌توانند برنامه‌ریزی سفرشان را به بعد از تابستان مثلا فصل زیبای پاییز موکول کنند.

پاییز فصل سفر به رنگ و طبیعت است. لذت تجربه و نگاه به طبیعت بکر و رنگارنگ را از دست ندهید. در پاییز باد ملایمی که می‌وزد، برگ‌هایی رنگی رنگی، صدای خش‌خش‌شان زیر پا واقعا تجربه ای زیباست. جاده‌هایی خلوت نیز در انتظار شماست. پیشنهادهای زیر می تواند مسیر سفری خاطره انگیز به مناطق پاییزی، مخصوصا در ماه مهر را برای شما مشخص کند.

اولسبلنگاه

ییلاق اولسبلنگاه منطقه‌ای در ارتفاعات ماسال می باشد. نامش از دو بخش اولسا و بلنگاه به معنی جایگاه بلندی است که درخت ممرز (درخت مَمرَز با نام علمی Carpinus betulus  که در نواحی شمال ایران به نام‌های اولس و شَرَم (شَرَم دار) نیز معروف است.) می‌روید، و برای یک سفر پاییزی دونفره فوق‌العاده است. این منطقه دارای مراتع زیاد و خانه‌هایی از چوب ساخته شده است. این منطقه زیبا محل دفن یکی از بزرگان ایران یعنی میرزا کوچک‌خان است که همراه هم رزم وفادارش، گائوک آلمانی معروف به هوشنگ که به طرف کوه‌های خلخال حرکت کردند ولی دچار برف و بوران و طوفان سنگین شدند و زیر فشار سرما و برف زیاد از پا در آمدند. این ییلاق در فاصله ۳۰ کیلومتری ماسال قرار دارد. زمانی که به یکی از کلبه‌های چوبی این ییلاق می‌روید دربی چوبی در انتهای کلبه می‌بینید که وقتی آن را باز می‌کنید جنگل انبوهی در ارتفاع کم اما به پهنای شرق تا غرب چشم نوازی می کند.

میبد

شاید به طبیعت علاقه نداشته باشید، ما شهرهای کویری مثل یزد را برای سفر دونفره‌تان پیشنهاد می کنیم. همچنین صبح‌های بهاری، ظهرهای گرم تابستانی، غروب های پاییزی و شب‌های زمستانی، هدیه پاییز برای کویر یزد است. برداشت محصولاتی مثل انار، بادام و پسته از جمله جاذبه‌های یزد برای گردشگران در این فصل جذاب است. در بسیاری از انارستان‌های استان یزد، جشنواره انار برگزار می‌شود و شما تعداد زیادی از گردشگران را در این باغ‌ها مشاهده می کنید. شهر میبد در نزدیکی یزد یکی از شهرستان‌های تاریخی استان با داشتن بناهای تاریخی بسیار زیاد است. میبد با بافت تاریخی ارزشمندی که دارد اکثر مناطق آن در فهرست آثار تاریخی ایران به ثبت رسیده است. نارین قلعه، برج کبوتر و کاروانسراهای مختلف همگی از جاذبه‌های این شهر هستند که سفر در پاییز به این مکانها پیشنهاد می شود.

ناهارخوران تا لندویل

پاییز  فصل سفرهای رویایی به جنگل است. رنگارنگی درختان و قدم زدن در صدای خش خش برگها و نم باران با کمی بوی هیزم آتش زده چیزهایی است که حال و هوای جنگل نوردی را در پاییز دلچسب می کند. برای جنگل نوردی چند پیشنهاد به شما می کنم :

جنگل ناهارخوران در گرگان

جاده زیبای اسالم به خلخال

جنگل الیمستان در آمل

منطقه رویایی و سرسبز و زیبای لندویل که پر از آبشار و درختان هزار رنگ است. لندویل در ۱۵ کیلومتری آستارا واقع شده.

جاده چمستان به نور که دریاچه حیرت انگیز الیمالات هم در آن قرار گرفته.

جنگل ابر

یک مکان زیبا و فوق العاده که در نزدیکی شهر شاهرود می باشد. سفر به جنگل ابر و تماشای  قلعه مازیار، درختان کم نظیر و حفاظت شده سرخ دار و بازدید از بنای یادبود بایزید بسطامی، و نیز ابرهای انبوه و مه های غلیظ یک تجربه بی نظیر در این مکان گردشگری است. اگر از سرما گریزان هستید پیشنهاد می کنم در همین ماه مهر به آنجا سفر کنید، چون به دلیل بالا بودن ارتفاع سرمای آنجا زیاد است.

امیدوارم این پیشنهادات مختصر برای شما مفید باشد و به یکی از این مکانهای زیبا در فصل زیبای پاییز سفر کنید.