آداب و رسوم شهرها در ماه رمضان

آداب ماه رمضان یکی از اتفاقات حائز اهمیت در طی یک سال می باشد که همه مسلمانان و شیعیان به آن ادای احترام میکنند .

اما اتفاق بسیار مهم در این زمینه پیشواز رفتن به سراغ این جریان همیشگی و دوست داشتنی است که ما در ایرونا به گوشه ای ازین اتفاقات در ایران پرداخته ایم .

بهترین روش برای آشنایی با این آداب در ماه رمضان استفاده از تور مشهد می باشد شما با رزرو هتل مشهد یا رزرو تورهای مشهد میتوانید بازدید نمایید .

آداب ماه رمضان در ایران چگونه سپری می شود

یکی از مهمترین مهمترین اتفاقاتی که در طول سال وجود دارد و ما در مواقع مختلف به آن می پردازیم وجود ماه برکت یعنی ماه رمضان می باشد .

در این ماه در تمامی ایام مردم سرزمینمان ایران در اقصی نقاط کشور عزیزمان ایران اقدام به اجرای اعمال دینی خود یعنی روزه گرفتن و نماز می کند .

از آنجایی که کشور ایران کشوری مسلمان و اکثر آنها به صورت شیعه هستند معمولاً اعمال ماه رمضان در همه جای ایران به صورت یکسان و یکپارچه برگزار می شود .

اما موردی که در این مقاله می‌خواهیم به آن بپردازیم آداب ماه رمضان و معمولاً سنت‌هایی که در اقصی نقاط شهرهای ایران وجود دارد .

می‌خواهیم بررسی کنیم و شما همسفران عزیز رو که نسبت به این محتوا علاقه مند هستیم با گوشه ای ازین جریان زیبا بیشتر آشنا کنیم.

ما برای گرد آوری این اتفاقات به اقصی نقاط ایران و مقاصد هدفی که قبل از سفر پیش بینی و برنامه ریزی کرده بودیم ، سفر کردم و این موضوع شروع شد .

برنامه سفر ایرونا از شهر یزد شروع شد و سپس به شهرهایی از قبیل آذربایجان ،به سنت دیرینه ترکمن ها ، کرمان ، کرستان و سنت زیبای شیراز و تازه عروسان سر زدیم .

با توجه به مطلبی که اعلام کردیم هر شهر دارای عقاید و سنتهای مختلفی می باشد و هر ساله با قدم گذاشتن در ماه رمضان به اجرای سنت های خودش می پردازد .

آداب و رسوم در شهر یزد و آذربایجان

ختم قرآن در یزد سنتی دیرینه :

در یزد مردم معمولاً یکی از سنت هایی که در آداب ماه رمضان  انجام می‌دهند ختم قرآن است .

به طوری که همه روزه در تمام روزهای ماه رمضان بانوان در خانه‌های خود یا همگی در مسجد محل جمع شوند و روزانه به خط یک جز از قرآن می پردازند .

پیراهن فاطمه در آذربایجان آداب ماه رمضان

پیراهن فاطمه در آذربایجان رسم مردم معتقد : اما موضوع در رابطه با آذربایجان متفاوت است آذربایجان که از مردمی کاملاً معتقد برخوردار است

همچنین سنتی به نام پیراهن فاطمه را در بین خود دارند آنها در این سنت به دو رسم با قاباخلاما یا کیسه دوزی از مراسم بسیار مورد جدیت و علاقه هموطنان آذربایجان می باشد .

زیرا در این مورد که در آخرین پنجشنبه یا جمعه ماه مبارک رمضان زنان و دختران در کنار هم جمع میشوند و اقدام به دوختن کیسه برای هر خانواده می کند .

سپس مقداری پول را داخل کیسه می گذارند  و آن را تا سال بعد درون صندوقچه نگهداری می کنند و بر این باور هستند تا سال آینده دچار فقر و بی پولی نخواهند شد .

همچنین زنانی که مشکل ناباروری دارند در همین ایام به مسجد رفته ،دو رکعت نماز حاجت به جا می آورند و از آنجا به در خانه ی هفت شخص که نام آنها فاطمه است می روند .

از هر کدام تکه پارچه می گیرند و با پارچه پیراهنی می دوزند و آن را پیراهن فاطمه می نامند و معتقدند که تا سال آینده آنها بچه دار خواهند شد .

آداب ماه رمضان در ترکمن ها و کرمانی ها

خانه تکانی ترکمن ها

در ماه مبارک رمضان رسمی متفاوت : در آداب ماه رمضان ترکمن های کشورمان که از فرهنگ و آداب و معاشرت بسیار غنی برخوردار هستند.

اقدام به نظافت خانه های خود و محله خود می کنند زیرا آنها معتقد هستند که ماه رمضان بسیار خاص و با برکت می باشد .

به همین دلیل از یک هفته قبل از شروع ماه رمضان اقدام نظافت بیشتر از پیش می کنند همچنین  بعد از نظافت خانه همگی با هم به مسجد محل میروند .

ترکمن ها گویی میخواهند عید را پشت سر بگذارند از قبل از آن شرایط لازم برای میهمانی خدا را فراهم می کنند .

تمام نیازهای خانه را تا قبل از ماه رمضان خریداری کرده و در خانه قرار میدهند از دیگر نکات مهم و جالب توجه در بین ترکمن ها هدایا می باشد .

ترکمن ها برای هدایا به اهدای سجاده هایی از جنس نمد یا قالیچه که به اصطلاح نماز لیق نام دارد ، به مسجد می باشد .

سر روزه ای هدیه کرمانی از آداب ماه رمضانسر روزه ای هدیه به دختران و پسران کرمانی : کرمانی ها در ماه مبارک رمضان جهت ترغیب جوانان به روزه و نماز هدیه های کوچکی را آماده و به دختران و پسرانی که به سن تکلیف رسیدند اهدا می‌کنند تا به آنها بفهماند که گرفتن روزه در این میان بسیار حائز اهمیت است .

از طرفی آنها همچنان معتقد هستند به دلیل خواص بالای قهوه ، داخل آب حل کرده آن را به پیشانی خود می مالند . 

برگزاری مراسم جشن ها تا قبل از ماه رمضان می باشد چراکه اعتقاد دارند که مهمانی ها تا قبل از ماه مبارک رمضان برگزار گردد .

آداب ماه رمضان در لرستان و شیراز

کاسم سا آداب ماه رمضان مردم لرستان

کاسم سا آداب ماه رمضان مردم لرستان : لرستان در ماه مبارک رمضان مقداری از غذای افطار و سحر خود را به همسایگان خود به صورت خیلی عادی اهدا می کنند .

هموطنان و قشر دوست داشتنی در لرستان براین باورند تا با این اقدام به بقیه بگویند که در ماه مهمانی خدا به یاد خدا و همدیگر هستند .

روز والون آداب ماه رمضان شیراز

روز والون سنتی برای دختران تازه عروس شیرازی : شیرازیها آخرین جمعه ماه شعبان را کلوخ اندازان نامگذاری می‌کند .

 آنها به تفریحگاه های خارج از شهر میروند شب در آنجا می ماند اعتقاد دارند که ماه رمضان ماه عبادت است و خود را برای این ماه آماده می کند .

البته برخی از مردم هم در این روز اقدام به دادن نذری و افطاری می کند مراسم چیزی شبیه افطاری است .

خانواده هایی که تا قبل از ماه رمضان دخترشان ازدواج کرده اولین ماه رمضان را می‌خواهند سپری کند خود را مکلف به تهیه افطاری مفصل همراه با گل می کنند .

آن را برای تازه عروس خود می فرستند و این رشته را روز والن می نامند . البته از دیگر مراسم آن در شهر شیراز شب چره ای یا شب نشین های تا سحر می باشد . 

ما در این مقاله تلاش کردی تا آداب و رسوم تعدادی از شهرهای ایران را برای شما بازگو کنیم تا  بیشتر از فرهنگ غنی و کامل اقصی نقاط کشورمان آشنا شوید.

 ماه رمضان برای همه افراد کشور و همه آحاد جامعه از اهمیت بسیار زیادی است از اینرو با مطالعه این مقاله با فرهنگ رمضان در شهر های مختلف آشنا می شوید . 

همچنین شما همسفران و همراهان ایرونا می توانید برای مطالعه سایر اطلاعات گردشگری ایرونا از قبیل عجایب هفتگانه قشم کلیک کنید .